فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشینگتن اعطای معافیت به چین برای ادامه خرید نفت از ایران را بررسی می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به نظر می‌رسد که وزارت خارجه آمریکا به صورت جدی در حال بررسی اعطای معافیت به چین برای ادامه واردات نفت از ایران است.

  به گزارش روزنامه آمریکایی پولتیکو، این معافیت از آن جهت به چین داده شده تا ایران بتواند از طریق این مبالغ محدود بدهی‌های خود را به نهادهای مالی بین‌المللی بازپرداخت کند.

  در این گزارش آمده است، وزارت خارجه آمریکا به صورت جدی در حال بررسی استفاده از یک «تبصره قانونی» مربوط به دوره اوباما است تا به چین اجازه دهد که از ایران نفت وارد کند.

  به صفر رساندن صادرات نفتی ایران

  به نظر نویسنده این روزنامه این اقدام وزارت خارجه آمریکا نقض وعده دولت ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. هفته گذشته یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفته بود آمریکا هر وارد کننده نفت خام از ایران را تحریم خواهد کرد.

  یک منبع از وزارت خارجه گفته است اگر این قانون تصویب شود آزادی عمل تمام عیار را در اختیار چین قرار خواهد گرفت تا نیازهای نفتی خود را از ایران وارد کند که این موضع جدید آمریکا، نقض تاکید این کشور برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

  به گفته چند مقام آمریکایی، برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و تیم مذاکره کننده او موضوع اعطای معافیت به چین برای خرید نفت از ایران، را مورد بحث و گفتگو قرار دادند که مربوط به قانونی می شود که در سال 2012 به تصویب رسیده و هدف از آن مجازات صنعت نفت ایران بود.

  اکنون چاره این است که به چین اجازه واردات نفت بدهیم چین که اخیرا محموله حدود یک میلیون بشکه‌ای نفت از ایران را وارد خاک خود کرد تا علنا تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرد.

  در حالی که گزارش های خبری مربوط به واردات نفت چین از ایران در روزهای اخیر زیاد شده است در کنگره آمریکا پرسش‌هایی را در این زمینه مطرح کرده اند.

  به گفته این روزنامه تیم دولت ترامپ با احتیاط تمام در باره جزئیات بحث و گفتگوهای خود در این باره که به صورت غیر علنی برگزار شده بود، برخورد کرده است .

  این روزنامه نوشت:«این ماجرا تازه ترین رویداد در مجموعه‌ای از نزاع ها بین دولت آمریکا و کنگره این کشور درباره سیاست‌های آمریکا در قبال ایران است که اغلب سیاستی غیرمنسجم به نظر می رسد و بین «تهدید به اقدام نظامی علیه ایران» و «پیشنهاد گفتگو با ایران» در نوسان بوده است.

  گفتنی است که قانون سال 2012 موسوم به قانون « آزادی و مقابله با اشاعه اسلحه اتمی ایران»، کشتیرانی ایران، کشتی سازی و بخش‌های انرژی این کشور را هدف قرار داده است. در این قانون اعلام شده، کشورها و شرکت‌هایی که تمایل دارند نفت ایران را وارد کنند یا با این کشور داد و ستد کنند ملزم به کسب معافیت از دولت آمریکا هستند. این قانون مربوط به سال 2012 یک قانون مجزا است که به جای تحریمِ «واردات نفت از ایران»، «خرید نفت از ایران» را نیز تحریم کرده است.

  واردات نفط در قالب سرمایه‌گذاری در ایران

  این روزنامه به نقل از مقامات واشینگتن نوشته است که وزارت امور خارجه آمریکا در حال بحث و گفتگو روی تمهیداتی است که به چین اجازه می دهد از ایران نفت وارد کند اما این واردات در قالب سرمایه گذاری شرکت نفت چین (سينوپک) در میدان نفتی ایران می باشد.

  یک منبع مطلع به این روزنامه گفته است، مقامات دولت آمریکا در مکاتبه‌ای رسمی بین وزارت خارجه آمریکا و شرکت سینوپک چین، پیشنهاد معافیت در زمینه بازپرداخت (قیمت) نفت را ارائه کردند. این راه حل در خدمت تحقق دو هدف است، اول اینکه به تهران که به شدت نیازمند نقدینگی است، اجازه می دهد بدهی خود را پرداخت کند و دوم اینکه به چین اجازه می دهد همچنان نفت خام ایران را وارد کند در حالی که به مذاکرات تجاری فشرده با مقامات آمریکایی ادامه می‌دهد.

  گفتنی است، بخش زیادی از ادبیات به کار رفته در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تاکید شده است که آمریکا «خریدهای نفت» از ایران را هدف قرار می دهد تا اینکه «واردات نفت از ایران» را هدف قرار دهد. این تمایز در صورتی اهمیت قانونی پیدا می‌کند که وزارت خارجه آمریکا تصمیم بگیرد راه چین را برای خرید نفت از ایران باز کند.

  در همین رابطه برایان هوک روز جمعه به خبرنگاران گفته بود: «در حال حاضر هیچ معافیتی در کار نیست. ما هرگونه خرید غیرقانونی نفت خام از ایران را تحریم خواهیم کرد». سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به پولتیکو گفت: «وزارت امور خارجه آمریکا همچنان متعهد به اجرای کامل تحریم های ما علیه خرید نفت خام از ایران است».

  محموله بزرگ نفتی چین

  این گزارش می افزاید، واردات چین از ایران نخستین بار در وب سایت www.TankerTrackers.com گزارش شد. این وب سایت با استفاده از فناوری ماهواره‌ای مسیر حرکت نفتکش‌ها را رصد می کند. این گزارش مورد توجه قانونگذاران کنگره آمریکا قرار گرفته بود. سناتور مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا هفته گذشته در پیامی توئیتری نوشته بود: «دولت آمریکا در ماه مه صدور معافیت واردات نفت از ایران را متوقف کرد اما چین به تازگی محموله بزرگ نفتی را از ایران تحویل گرفت. نفتکش سالین(Saline) که قادر به حمل یک میلیون بشکه نفت در روز است در تاریخ 20 ژوئن در بندر جیانچو پهلو گرفت».

  وزارت امور خارجه آمریکا از هرگونه اظهار نظر درباره این محموله نفتی خودداری کرد اما اعلام کرد که وزارت خارجه در خصوص کارزار فشار حداکثری به ایران، در تماس مستمر و دائم با پکن است. آمریکا در فصل بهار امسال در راستای محروم کردن دولت ایران از ارز، معافیت‌های قبلی چین در زمینه واردات نفت از ایران را تمدید نکرد مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا در ماه آوریل گفت:«نه تنها صادرات نفت ایران را به صفر خواهیم رساند بلکه همه صادرات آنها را به صفر خواهیم رساند».

  اعتراض شدید چین

  چین در آن زمان اعتراض کرده بود. این کشور استدلال کرده بود که این اقدام آمریکا باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد. ژنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در 23 آوریل در نشست خبری خود گفته بود تصمیم آمریکا باعث افزایش بی ثباتی در خاورمیانه و بازار بین المللی انرژی خواهد شد، ما مصرانه از آمریکا می خواهیم نگرش مسئولانه در پیش بگیرد و نقش سازنده ایفا کند.

  شایان ذکر است که چین حدود 10 میلیون بشکه نفت در روز وارد می کرد که از این میزان 500 هزار بشکه نفت از ایران تامین می‌شد. این واردات در ماه آوریل درحالی که انتظار تحریم‌های آمریکا می‌رفت اندکی افزایش یافته بود اما در ادامه در ماه مه کاهش یافت.

  واردات انرژی ارزان برای حفظ موتور اقتصادی چین، یکی از منابع مشروعیت سیاسی مهم حزب کمونیست حاکم این کشور به شمار می‌رود خرید انرژی ارزان در شرایط کنونی که روابط تجاری پکن با دولت ترامپ در وضعیت ناپایدار قرار گرفته، بسیار حیاتی به نظر می‌آید.

  محدودیت گزینه‌های آمریکا برای فشار بر چین

  برخی کارشناسان اقتصادی می‌گویند شاید وزارت امور خارجه آمریکا به این دلیل اقدام به طراحی این راه حل کرد، چون برای مجازات کردن چین، گزینه‌های محدودی در اختیار دارد.

  الیزابت روزنبرگ، یکی از همکاران ارشد مرکز امنیتی جدید ایالات متحده، گفت: «اگر دولت ترامپ در گذشته اجازه داد پروژه‌های شرکت‌های نفتی چین در ایران سرمایه‌گذاری کنند، این اقدام به نفع سیاست دولت ترامپ بود».

  وی گفت: «چنین اقدامی به این معنی است که صادرات ایران در این چارچوب، تهران را از دارایی‌های ارزشمند خود محروم خواهد کرد و باعث تضعیف بیشتر دولت «ضعیف شده» خواهد شد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران