بانک‌های ایران به متقاضیان وام ندادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک‌های ایران، حدود 19 درصد منابع بانکی، معادل 347 هزار میلیارد تومان از سپرده‌ها که برای اعطای وام به متقاضیان اختصاص یافته بود را نزد خود نگه داشته و به درخواست وام مشتریان پاسخ ندادند.

در حالی که گزارش‌های میدانی رسانه‌های ایران از بانک‌های این کشور، حاکی از آن است که پرداخت انواع وام به متقاضیان با دشواری‌های بسیاری همراه است، اما گزارش بانک مرکزی ایران از سال گذشته نشان می‌دهد که بسیاری از بانک‌ها با وجود داشتن منابع برای پرداخت وام از این کار امتناع کردند.

خبرگزاری فارس، یکشنبه 30 ژوئن 2019، با استناد به گزارش بانک مرکزی از وضع کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در پایان اسفند سال 1397، اعلام کرد که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر 2067 هزار و 340 میلیارد ریال شده است که نسبت به پایان سال قبل معادل 420 هزار و 930 میلیارد تومان یعنی 25.6 درصد، افزایش نشان می‌دهد.

در چند سال اخیر فاصله حجم سپرده‌های بانکی و تسهیلات اعطایی افزایش یافته است، طوری که از 99.7 درصد در سال 91 به 81.3 درصد در سال 97 کاهش یافته است.

بانک‌ها معمولا دو تا سه درصد از منابع بانکی را به عنوان ذخایر احتیاطی نزد خود نگه می‌دارند اما سیر نزولی نسبت تسهیلات اعطایی به سپرده‌ها (سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی) و رسیدن آن از رقم 1 هزار و 305 میلیارد تومان در سال 91 به رقم 347 هزار و 814 میلیارد تومان در سال 97، نشان می دهد بانک های ایران، حدود 19 درصد از منابع مالی اختصاص یافته برای اعطای تسهیلات را نزد خود نگه داشته‌اند.

از سوی دیگر، برخی نمایندگان مجلس ایران نیز پیش از این، با انتقاد از تاخیر دولت در پرداخت وام به شهروندان، به ویژه وام ازدواج، از بانک‌ها خواستند این راه را برای متقاضیان هموار کنند.

علی اصغر یوسف نژاد، نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس ایران، با اشاره به عدم دریافت درخواست وام ازدواج 15 میلیون تومانی توسط بانک‌های ایران گفت: «بانک مرکزی باید نسبت به این مصوبه مجلس اقدام کند، چرا که وام 15 میلیون تومانی ازدواج خواسته دولت، رئیس جمهور، مجلس و از جمله مطالبات مردم است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید