ظریف: جنگ کوتاه‌مدت با ایران توهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پاسخ به سخنان ترامپ درباره اینکه جنگ با ایران خیلی طولانی‌مدت نخواهد بود، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه 27 ژوئن 2019 گفت که جنگ کوتاه‌مدت با ایران یک توهم است.

وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیترش نوشت « سوءبرداشت‌ها صلح‌ را به خطر می‌اندازند» و تهدید کرد: « کسی که شروع‌کننده جنگ باشد، تمام‌کننده آن نخواهد بود.»

ظریف خطاب به ترامپ نوشت که نابودی [ایران]، نسل‌کشی و جنایت جنگی است و « تحریم‌ها جایگزین جنگ نیستند، خود جنگ هستند.»

به نظر می‌رسد اشاره وزیر امور خارجه ایران به ـ«مذاکره و تهدید رویدادهای ناسازگار هستند»، پاسخی به اعلام آمادگی رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران باشد.

ترامپ روز چهارشنبه 26 ژوئن 2019 گفته بود که رهبران ایران اگر در پی توافق نباشند، «احمق» و «خودخواه» هستند. او در گفتگو با فاکس‌نیوز احتمال حمله و اقدام نظامی علیه ایران را رد نکرد، اما تاکید کرد: « من درباره این صحبت نمی‌کنم که چکمه سربازان به خاک [ایران] برسد. من فقط این را می‌گویم که اگر اتفاقی بیفتد، چندان طول نمی‌کشد.»

همزمان با اعلام آمادگی مکرر آمریکا برای جلوگیری از شروع جنگ و حل و فصل مشکلات از طریق مذاکره، فرماندهان سپاه پاسداران ایران، نیروهای نظامی آمریکا را تهدید کرده و هشدار دادند که پاسخ گسترده‌ای به هر گونه حمله آمریکا خواهند داد.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه گفت: « آمریکا در مقابله با توان دفاعی و امنیتی کشور [ایران] ناتوان است... به واسطه اقتدار دفاعی کشور هیچ دشمنی ازجمله آمریکا جرأت شلیک حتی یک گلوله به کشور را ندارد.»

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز گفت که ایران «به هر تجاوزی با قاطعیت پاسخ خواهد داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید