عفو بین‌الملل: آزار مداوم خانواده اعدام شدگان 67 مصداق شکنجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت 5 تیرماه (26 ژوئن) روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برخوردهای بی‌رحمانه جمهوری اسلامی ایران با خانواده‌های هزاران زندانی سیاسی اعدام شده در سال 1367 شمسی که گاه با تهدید و ارعاب همراه است، به شکل سازمان یافته «ممنوعیت شکنجه و رفتارهای غیرانسانی» را نقض می‌کند.

تابستان سال 1367، هزاران فعال سیاسی عمدتا چپ‌گرا با حکم کلی که آیت‌الله خمینی رهبر وقت نظام ایران صادر کرده بودف در زندان اعدام شدند. در گزارش‌ها آمار مختلفی از شمار اعدامیان منتشر شده است. آیت‌الله حسینعلی منتظری قائم مقام وقت رهبری ایران که مخالف این اعدام‌ها بود، شمار اعدام شدگان را حدود 4 هزار تن اعلام کرد.

اما سازمان مجاهدین خلق که تعداد زیادی از اعدام شدگان از اعضایش بودند، شمار اعدام شدگان را چند برابر این رقم اعلام می‌کند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده استک « با گذشت سه دهه از کشتن مخفیانه هزاران مخالف در ایران و انداختن اجسادشان در گورهای دستجمعی، مقام‌ها و مسئولان ایرانی همچنان به زجر و عذاب دادن بستگان قربانیان ادامه می‌دهند، از افشای حقایق آن امتناع می‌کنند و آن دسته از اعضای خانواده های قربانیان که خواهان روشن شدن حقیقت و اجرای عدالت شده‌اند را مورد تهدید، آزار، ارعاب و حمله قرار می‌دهند».

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌های خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این باره گفت: «مقام‌ها و مسئولان ایرانی همچنان از اقرار رسمی به این کشتارها و اطلاع رسانی به خانواده‌های کشته شدگان درباره سرنوشت و محل دفن اجساد عزیزانشان امنتاع می‌کنند. این رویه، خانواده های قربانیان را تحت فشار بی رحمانه‌ای قرار داده است».

او اضافه کرد: «بی شک این رنج عذاب‌آوری که به مدت بیش از 30 سال به خانواده‌های قربانیان تحمیل شده، ناقض اصل ممنوعیت مطلق شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه و غیرانسانی در چارچوب قوانین بین‌المللی است».

بنا بر اعلام عفو بین الملل، «شکنجه و رفتارهای غیرانسانی اگر به حمله سازمان یافته یا در سطح گسترده بدل شده باشد، مصداق جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود».

در سال های اخیر موارد متعددی از آزار خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در سال 67 گزارش شده است؛ از جمله تخریب مناطق که به عنوان گورهای دسته جمعی از آن‌ها یاد می‌شود یا تحت فشار قرار دادن برخی از اعضای خانواده‌ها.

سال گذشته وزارت اطلاعات مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت فروغ تاجبخش، مشهور به مادر لطفی، مادر یکی از اعدام شدگان سال 76 شد. مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی که خواستار تحقیق در مورد اعدام خواهر و برادرانش شده بود، نیز توسط وزارت اطلاعات تهدید شد که دست از پیگیری خواسته خود بردارد و گرنه با افزایش مدت حبس مواجه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size