سخنگوی دولت ایران: اگر مراقبت نشود طبقه متوسط به دهک پایین می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دولت ایران، فشار را روی طبقات حقوق بگیر بالا دانست و تاکید کرد که اگر مراقبت نشود دهک‌های متوسط به دهک‌های پایین می‌روند.

روند افزایشی تورم در ایران به ویژه پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، افزون بر تاثیر روی شاخص‌های کلان اقتصادی بر وضعیت طبقات مختلف نیز اثر گذاشته است؛ در این باره کارشناسان معتقدند که پدیده تورم باعث شده طبقات متوسط روز به روز قدرت خرید کمتری داشته باشند و فقر در طبقه متوسط شکل بگیرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در نشست خبری امروز چهارشنبه 26 ژوئن 2019، با حضور خبرنگاران، در این باره گفت: «تحریم ها فشار بر مردم آورده است، در دولت یازدهم رشد به سمت بالا بود، تورم تک رقمی بود، الان هم موسسات بین الملل اعلام کردند ما سال دیگر رشد اقتصادی خواهیم داشت.»

بر اساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد (سپتامبر 2015) حدود 34 درصد از افراد ایرانی یعنی رقمی نزدیک به 30 میلیون نفر در طبقه متوسط جای می‌گیرند.»

ربیعی، فشار روی طبقات حقوق بگیر را بالا اعلام کرد و با بیان اینکه اگر مراقبت نشود دهک های متوسط به دهک‌های پایین می‌روند، اظهار کرد: «نمی‌گویم همه تصمیمات درست بوده، اما از سر دلسوزی اقداماتی صورت گرفت.»

گفتنی است، به استناد آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، طبقه متوسط ايران در حال تضعيف، كوچک شدن و ريزش به دهک‌های پايين جامعه است.

هدایت‌الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس ایران در یکی از نطق‌های میان دستور مجلس گفت: «مردم از فقر و بیچارگی نمی‌دانند چه کنند. برای تامین هزینه زندگی به فروش اعضای بدن از جمله کلیه روی آورده‌اند. با کشوری که یک درصد جمعیت جهان و هشت درصد منابع جهان را دارد ببینید چه کرده‌اید!»

او فساد اقتصادی را مانند موریانه‌ای که به تار و پود ایران و مسئولین زده است، توصیف و بیان کرد: «پذیرفته‌ایم که کشوری فاسد و ناکارآمد هستیم.»

خادمی، ایران را دچار اختلاس و فساد دانست که آموزگاران آن در فقر و تنگدستی به سر می‌برند و آینده روشنی برای آن متصور نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید