اتحادیه اروپا: توافق هسته‌ای با ایران در برابر نقطه عطف خطرناکی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا چهارشنبه 26 ژوئن 2019 ضمن ابراز نگرانی از اعلام تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای برجام، گفت که وضع در ارتباط با طرح کار مربوط به توافق هسته‌ای با ایران در برابر نقطه عطف خطرناکی قرار گرفته است.

به گزارش منابع خبری، نماینده اتحادیه اروپا طی نشست شورای امنیت سازمان ملل که به بحث درباره سرنوشت توافق هسته‌ای برجام اختصاص داده شد، ضمن ابراز تأسف از خروج ایالات متحده آمریکا از این توافق هسته‌ای، تاکید کرد که اروپا همچنان به حمایت خود از این توافق ادامه خواهد داد.

نماینده اتحادیه اروپا در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت، توافق هسته‌ای (روند) دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را متوقف ساخته است.

او همچنین ضمن اشاره به این‌که «ایران تاکنون به مفاد توافق هسته‌ای پایبند بوده است»، تاکید کرد که تهران باید به اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای برجام ادامه دهد. و افزود: «از ایران می‌خواهیم که به اجرای مفاد توافق هسته‌ای ادامه دهد».

از سویی دیگر اتحادیه اروپا از تمامی طرف‌ها خواست تا از سطح تنش‌ها و نظامی شدن اوضاع در تقابل با ایران بکاهند.

توافق هسته‌ای موسوم به برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌هایش در منطقه را فرا گیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید