رویترز: صادرات نفت ایران به کمتر از 300 هزار بشکه در روز رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در صنعت نفت گزارش داد که صادرات نفت ایران در سه هفته نخست ماه جاری میلادی (ژوئن)، با کاهشی چشم گیر، به کمتر از 300 هزار بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که بنا بر آمار منابع آگاه از صادرات نفت و شرکت رفینیتو، صادرات نفت ایرات در ماه مه گذشته، روزانه بین 400 تا 500 هزار بشکه در روز بود.

خبرگزاری رویترز، سه‌شنبه 25 ژوئن 2019، با استناد به منابع صنعتی و شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، صادرات روزانه نفت ایران در سه هفته ابتدایی ماه ژوئن را 300 هزار بشکه یا زیر این رقم تخمین زد، اما وزارت نفت ایران این خبر را تکذیب کرد.

ایران پیش از تحریم‌های آمریکا روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد.

رویترز به نقل از منابع صنعتی گزارش داد به رغم تحریم آمریکا ایران در سه هفته ابتدایی ماه ژوئن روزانه به‌ طور متوسط 300 هزار بشکه، یا کمتر از آن، نفت به فروش رسانده است. رفینیتو، شرکت ردیابی نفتکش‌ها نیز، میزان بارگیری نفت ایران در 24 روز ماه ژوئن را زیر 240 هزار بشکه ارزیابی کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است، بر اساس ارزیابی «کپلر»، شرکت دیگر ردیابی نفتکش‌ها، میزان بارگیری نفت ایران در نیمه اول ماه جاری 645 هزار بشکه بود، اما 82 درصد آن صرفا در نفتکش‌های لنگر انداخته در خلیج فارس ذخیره شده و راهی بازار نشده است.

با این ‌حال، ردیابی نفتکش‌های ایران پس از تحریم‌های آمریکا بسیار دشوار شده است. برای نمونه، اطلاعات شرکت رفینیتو نشان می‌دهد که نفتکش‌های ایران طی 24 روز ماه ژوئن، در مجموع با 5.7 میلیون بشکه محموله نفت (حدود 237 هزار و 500 بشکه در روز) در مسیر امارات، ترکیه، سنگاپور و سوریه قرار گرفته اند، اما مقصد نهایی این محموله‌ها مشخص نیست.

نفتکش‌های ایران مدتی پس از آغاز به حرکت، سامانه ارسال سیگنال خود را خاموش می‌کنند و دیگر نمی‌توان به آسانی مسیر و مقصد آنها را پیدا کرد. همچنین ایران ماه‌هاست میزان تولید نفت خود را به اوپک گزارش نمی‌دهد و در گزارش‌های ماهانه اوپک نیز تنها برآورد خود این سازمان درباره ایران منعکس می‌شود.

گفتنی است، آمریکا در ماه مه امسال، طی اعمال تحریم، صادرات نفت ایران را به صفر رساند. پیش از آن، در نوامبر سال گذشته به هشت کشور، برای ادامه خرید نفت از ایران، با مقادیر کمتر، تا اوائل ماه مه 2019 معافیت داده بود اما برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، درباره این معافیت‌ها تاکید کرد که مشتریان نفت ایران نباید در ماه مه انتظار معافیت‌های آمریکا را داشته باشند.

او تصریح کرد: «چیزی که اعلام کرده ایم سیاست صفر کردن هر چه سریع تر واردات نفت خام از ایران است‌. ما قصد نداریم معافیت دیگری در آینده اعطا کنیم یا استثنایی برای تحریم‌هایمان قائل شویم. چه نفت باشد چه هر چیز دیگری».

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به این اقدام آمریکا اعلام کرد که ایران محصولاتش را صادر می‌کند و تصمیم آمریکا مبنی بر اینکه صادرات نفت ایران باید به صفر برسد را تصمیمی غلط و نادرست توصیف کرد.

او با تاکید بر مقاومت در برابر اجرا شدن این تصمیم، اظهار کرد: «ایران شش راه برای صادرات نفت دارد که آمریکایی‌ها از آنها اصلا خبر ندارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید