ایران: زیر فشار مذاکره نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان این‌که این کشور به دنبال تشدید تنش نیست، در عین حال گفت که تهران زیر فشار مذاکره نمی‌کند.

«از کاهش تنش استقبال می‌کنیم»

عراقچی دوشنبه 24 ژوئن در کنفرانس خبری هفتگی خود گفت: «ما از کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کنیم و به دنبال افزایش تنش در منطقه نیستیم».

او افزود: «همه کسانی که به دنبال راهکارهایی برای حل این موضوع هستند را به ریشه تنش‌ها و علت وقوع این مسایل ارجاع می‌دهیم که علت آن همان بدعهدی‌ها و ترویسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران است».

منطقه، روزهای پر تنش را می‌گذارند. طی یک ماه اخیر، در دو نوبت، نفت‌کش‌هایی در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت. اگر چه انگشت اتهام به ویژه از سوی آمریکا به سوی ایران نشانه رفته، تهران اما هرگونه دست داشتن خود را در این اقدامات رد می‌کند.

در آخرین رویداد هم ایران پنجشنبه 19 ژوئن، یک پهپاد آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد. ایران می‌گوید این پهپاد وارد حریم هوایی‌اش شده بود. آمریکا اما تاکید می‌کند که این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی در حال پرواز بود.

«زیر فشار مذاکره نمی‌کنیم»

موسوی درباره اعلام آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‎‌های جدید هم گفت: «آیا تحریم دیگری مانده است که آمریکا علیه ایران عملی نکرده باشد؟ این تحریم‌ها چه دستاوردهایی داشته است؟ تلاش آنها برای اثرگذاری بر افکار عمومی داخلی و خارجی است. ما این تحریم‌ها را خصمانه و در جریان تروریسم اقتصادی تلقی می‌کنیم».

او با بیان اینکه درباره اثرگذاری این تحریم‌ها سوالات جدی وجود دارد، تصریح کرد: «آن‌ها از یک طرف از آمادگی بی‌شرط و با شرط و میانجیگری سخن می‌گویند و از طرف دیگر، فشار حداکثری علیه ملت ایران را دنبال می‌کنند. خودشان هم می‌دانند اگر فشار و تحریم پاسخگو بود زودتر نتیجه می‌گرفتند. قطعاً ایران به خاطر فشار نه مذاکره می‌کند و نه تسلیم می‌شود».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه 23 ژوئن در مصاحبه با شبکه «ان بی سی» گفت از روز دوشنبه، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد کرد.

در پاسخ به سوالی که ایران چه می‌خواهد؟ ترامپ گفت: «به نظرم آن‌ها مذاکره می‌خواهند، آن‌ها دست‌یابی به توافق می‌خواهند. توافق با من هسته‌ای است. آن‌ها نخواهند توانست به سلاح اتمی دست یابند. به نظرم وضعی که اکنون گرفتارش هستند را نمی‌خواهند. اقتصادشان به طور کامل دچار مشکل است».

دولت ترامپ از زمان خروجش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، اعمال تحریم‌های شدید علیه این کشور را آغاز کرد.
برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌اش را فراگیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید