مشاور روحانی: اگر آمریکا بیش از برجام می‌خواهد باید چیزهایی بیش از برجام بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی و اطلاع رسانی حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، دوشنبه 24 ژوئن در توئیتی نوشت که اگر ایالات متحده چیزی بیش از «برجام» (توافق‌ هسته‌ای) می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد.

آشنا در توئیت خود نوشت: «ما می‌گوییم: نه جنگ‌طلبیم نه مستحق تحریم؛ اما جنگ و تحریم را دوروی یک سکه می‌دانیم».

Advertisement

او ادامه داد: «ادعای آمادگی آمریکا برای مذاکره بی‌قید و شرط با تداوم شرایط تهدید و تحریم پذیرفتنی نیست. اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهند باید چیزهایی بیش از برجام بدهند آن‌هم با تضمین بین‌المللی».

علی خامنه‌ای رهبر ایران تا کنون زیر بار مذاکره با آمریکا نرفته و آن را ممنوع اعلام کرده است. او همچنین با هرگونه مذاکره درباره غیر از فعالیت‌های هسته‌ای، مخالفت کرده است.

دولت ترامپ از زمان خروجش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، اعمال تحریم‌های شدید علیه این کشور را آغاز کرد.
برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌اش را فراگیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید