مطهری: مامور تجسس در پوشش بازیگران زن در خارج نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی مطهری در واکنش به انتشار فیلمی از زن بازیگر ایرانی که در خارج از این کشور بی‌حجاب شده بود، اعلام کرد که اگر بازیگری برای سفر شخصی یا خانوادگی و نه به عنوان نماینده‌ای از ایران، به خارج می‌رود، مامور نیستیم تجسس کنیم که پوشش اسلامی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند.

به تازگی انتشار فیلمی در فضای مجازی از بی حجابی ستاره اسکندری، بازیگر زن ایرانی در ترکیه جنجالی شد. این بازیگر پیش از این با دفاع از قانون حجاب اجباری در ایران، اعلام کرده بود که آن را مانعی برای کارش نمی داند بلکه حجاب را دوست دارد، بسیاری از کاربران فضای مجازی در ایران با انتقاد از این بازیگر، رفتارهای او را دوگانه دانستند.

اما علی مطهری در یادداشتی که خبرگزاری ایسنا یکشنبه 23 ژوئن 2019، منتشر کرد، با اشاره به موضوع این بازیگر و سایر بازیگرانی که به خارج از ایران سفر می‌کنند ملاک قضاوت را آن دانست که یک بازیگر به عنوان نماینده ایران در یک برنامه رسمی بین‌المللی در خارج از کشور حاضر شده یا طی یک سفر شخصی و خانوادگی به خارج از ایران رفته است.

او تاکید کرد: «مامور نیستیم تجسس کنیم که آیا یک بازیگر پوشش اسلامی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند و اگر رعایت نکرد او را به ریاکاری و نفاق متهم کنیم زیرا منطق او این است که در داخل ایران قانون را رعایت می‌کنم و در خارج به هر دلیلی از جمله سهل‌انگاری یا همرنگ جماعت شدن رعایت نمی‌کنم، گرچه می‌دانم که درست و صلاح و حکم عقل و شرع آن است که در همه جا رعایت کنم و رفتار یگانه داشته باشم.»

مطهری در ادامه نوشت: «اگر بازیگر زن یا مرد در یک سفر شخصی خارجی شعائر اسلامی را رعایت نکرد نباید به اشاعه آن بپردازیم هر چند تذکر لازم است. اما اگر به عنوان نماینده ایران در یک برنامه رسمی بین‌المللی این شعائر را زیر پا گذاشت باید مورد مواخذه قرار گیرد.»

پیش از این، دفاع آزاده نامداری، مجری تلوزیون ایران از چادر به عنوان پوشش اسلامی و بی‌حجابی او در کشور سوئد نیز جنجال به پا کرد. بسیاری از واکنش‌ها به رفتار متناقض این سلبریتی‌های ایرانی، اعتراضی و انتقادی بود اما برخی نیز این رفتار آنها را تحت فشار حکومت می‌دانند.

رسانه‌های حکومتی ایران، رعایت حجاب را به عنوان عنصری مؤثر در حفظ خانواده تبلیغ می‌کنند.

از سوی دیگر، تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی، جزای نقدی، حبس و شلاق را برای عدم رعایت قانون حجاب تعیین کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید