وزارت امور خارجه ایران مدعی احضار کاردار امارات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران در پی پرواز و سقوط یک پهباد جاسوسی آمریکا از مبدا یک پایگاه نظامی آمریکا در امارات مدعی احضار کاردار امارات شد.

بر اساس گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران، شنبه 22 ژوئن 2019، در پی پرواز یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی از مبدا یک پایگاه نظامی آمریکا در امارات، کاردار این کشور از سوی وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد.

ایران مدعی است که این پهباد در روز پنج شنبه 20 ژوئن 2019 به حریم هوایی این کشور تجاوز کرده که پس از آن توسط نیروی سپاه سرنگون شد.

در این دیدار، رئیس اداره خلیج فارس وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ارائه تسهیلات به نیروهایی بیگانه را برای هر گونه تعرض به قلمرو آبی، خاکی و فضایی ایران نمی‌پذیرد و کشورها نمی توانند در اینگونه موارد از خود سلب مسئولیت کنند.

همچنین روز جمعه هم محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه ایران در ملاقات با سفیر سوئیس، یادداشت رسمی که در آن به تجاوز هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به قلمرو هوایی ایران اعتراض شده بود، ارائه کرد.

مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز نامه اعتراضی ایران را نسبت به اقدام آمریکا که آن را تجاوزکارانه دانسته در روز جمعه به رئیس شورای امنیت ارائه داد.

یک مقام آمریکایی روز پنج شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که یک پهپاد تجسسی آمریکایی که در حریم هوایی بین‌المللی در تنگه هرمز در حال پرواز بود از سوی نیروهای ایرانی مورد هدف قرار گرفته و سقوط کرده است.

پس از آن، واشنگتن طی هشداری از شرکت های هواپیمایی آمریکایی خواست در مسیرهای پروازی خود بر فراز خلیج فارس و دریای عمان تا اطلاع بعدی از حریم هوایی تحت کنترل تهران استفاده نکنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید