سپاه: پهپاد آمریکایی در آسمان ایران سرنگون شد.. آمریکا: در حریم هوایی بین‌المللی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روابط عمومی سپاه پاسداران ایران پنجشنبه 20 ژوئن با صدور اطلاعیه‌ای، جزئیاتی از سرنگونی پهپاد آمریکایی را اعلام کرد و مدعی شد که این پهپاد پس از ورود به حریم هوایی ایران سرنگون شده است؛ ادعایی که آمریکا آن را رد کرده و تاکید می‌کند پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی توسط موشک ایرانی سرنگون شده است.

در اطلاعیه سپاه پاسداران ایران آمده است که «پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک» ساعت 14 بامداد از پایگاهی در منطقه خلیج به پرواز در آمده « بر خلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش نموده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد.

این اطلاعیه افزوده است: «این هواپیمای بدون سرنشین در زمان بازگشت به سمت غرب منطقه در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، مشغول جمع آوری اطلاعات و جاسوسی می شود».

در ادامه اطلاعیه آمده است: «در ساعت 4 و پنج دقیقه بامداد در حالی که هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود، توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون گردید».

تکذیب آمریکا

این اطلاعیه در حالی صادر شده است که مقام‌های آمریکایی، ورود پهپاد به حریم هوایی ایران را تکذیب کرده و می‌گویند این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی در حال پرواز بود.

یک مقام مسئول آمریکایی، اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز توسط یک موشک زمین به هوایی ایرانی سرنگون شد.

این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت که پهپاد سرنگون شده از نوع MQ-4C Triton بود.

تنش میان ایران و آمریکا

این تحولات در حالی روی می‌دهد که هفته گذشته هم ارتش آمریکا از تلاش ایران برای سرنگونی یک پهپاد آمریکایی خبر داده بود. ارتش امریکا همچنین از سرنگونی یک پهپاد در روز ششم ژوئن توسط شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی شده از سوی ایران در یمن خبر داد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که تنش‌ها میان ایران و آمریکا به شدت اوج گرفته است. تشدید این تنش‌ها پس از آن آغاز شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سال گذشته دستور خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) صادر کرد.

تنش در هفته‌های اخیر آنقدر بالا گرفته که آمریکا توان نظامی خود را در خاورمیانه شدت بخشید. طی روزهای اخیر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از اعزام 1000 سرباز اضافه به خاورمیانه خبر داد. پیش از این نیز دو ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‌افکن به منطقه اعزام کرده بود. این در حالی است که ایران و آمریکا می‌گویند به دنبال جنگ نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید