فرمانده سپاه: پهپاد آمریکایی به امنیت ملی ایران تعرض کرد.. بنای جنگ نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ایران با بیان این‌که نیروی هوا فضای سپاه، یک پهپاد آمریکایی را که «در حال تعرض» به امنیت ملی ایران بود ساقط کرد، گفت «مرزها خط قرمز ماست» اما «بنای جنگ نداریم».

این سخنان ساعاتی پس از آن بیان شد که خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول آمریکایی گزارش داد، یک پهپاد ارتش آمریکا در حریم هوایی بین‌المللی توسط موشک ایرانی سرنگون شد.

سلامی که صبح پنجشنبه 20 ژوئن در کردستان سخنرانی می‌کرد، در این باره گفت: «سحرگاه امروز نیروی هوافضای سپاه یک فروند هواپیمای جاسوسی دشمن را که از مرزهای ما عبور کرده و در حال تعرض به امنیت ملی ما بود، شجاعانه سرنگون کرد. این منش و روش و قاعده ملت ایران در برخورد با دشمنان است».

سلامی تاکید کرد: «سرنگون کردن هواپیمای جاسوسی آمریکا، حامل یک پیام آشکار، واضح، قاطع، سریع، صریح و دقیق بود و آن اینک‌ه مدافعان مرزهای میهن اسلامی ایران در مقابل تعرض هر بیگانه‌ای به این سرزمین عکس العمل‌های قاطع، تمام کننده و قطعی خواهند داشت. مرزها خط قرمز ماست و هر دشمنی به آن تعرض کند، بر نخواهد گشت و نابود خواهد شد. تنها راه دشمنان احترام به تمامیت ارضی و منافع ملی ایران است».

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران ادامه داد: «اعلام می کنیم، بنای جنگ با هیچ کشوری نداریم، اما برای جنگ کاملا آماده‌ایم و حادثه امروز نشانه روشنی از این پیام دقیق بود».

آمریکا: پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی سرنگون شد‌

یک مقام مسئول آمریکایی اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز توسط یک موشک زمین به هوایی ایرانی سرنگون شد.

این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت که پهپاد سرنگون شده از نوع MQ-4C Triton بود.
پیش از این سپاه پاسداران اعلام کرده بود که یک پهپاد جاسوسی آمریکایی را در آسمان استان هرمزگان سرنگون کرده است؛ اعلامی که ارتش آمریکا آن را تکذیب کرد.

سایت سپاه نیوز گزارش داد که روابط عمومی کل سپاه پاسداران در بیانیه‌ای، سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه اعلام کرد.

بنا بر این گزارش، این پهپاد مقابل منطقه «کوه مبارک» استان هرمزگان» واقع در جنوب ایران توسط آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه سرنگون شده است.

روابط عمومی سپاه پاسداران ایران می‌گوید پهپاد سرنگون شده از نوع «گلوبال هاوک» است که پس از ورود به حریم سرزمینی ایران ره‌گیری و سرنگون شد.

گلوبال هاوک(ار کیو-4)دور بردترین پهپاد عملیاتی جهان است؛هواپیمای بدون سرنشینی است با دو بال بلند بدون پس‌گرایی شبیه به بال یک گلایدر که برای سوار شدن روی هوا و کاهش مصرف سوخت در ارتفاع بالا کاربرد بسیار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید