عضو مرکز مطالعات ریاست‌جمهوری ایران تهدید به نابودی کشورهای منطقه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیاکو حسینی تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری ایران، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی این کشور (ایرنا)، تهدید به نابودی کشورهای منطقه کرد.

حسینی در این مصاحبه، به تنش‌های جاری میان ایران و آمریکا پرداخته، و با اشاره به برخی از تحلیل‌ها مبنی بر احتمال حمله محدود آمریکا به ایران گفت: «عده‌ای در آمریکا فکر می‌کنند ایران در جنگ محدود به زانو در می‌آید و سریعاً تسلیم می‌شود در حالی که ایران جنگ محدود با آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد. ایران آغازگر جنگ نیست ولی کسی که جنگ با ایران را آغار می‌کند، خاتمه‌دهنده به آن هم نیست زیرا با آغاز حملات هرچند محدود، ایران ضربات پی در پی خود را به طرف متخاصم وارد خواهد کرد».

این پژوهشگر دفتر ریاست جمهوری ایران، کشورهای منطقه را نیز تهدید کرد و گفت: «در منطقه‌ای حضور داریم که به نوعی تبدیل به انبار باروت شده است. پس هم آمریکا باید بر خود کنترل کرده و هم متحدانش را کنترل کند و هم تحت تأثیر دیگران قرار نگیرد».

او بار دیگر به نظریه جنگ محدود اشاره کرد و گفت: «اگر در جنگ محدود، ایران قربانی باشد، این مسئله از سوی تهران بی‌معنی است و واکنش ایران بسیار گسترده خواهد بود و در همان روز اول، برخی از کشورهای ذره‌ای را به صورت جدی و گسترده مورد هدف قرار می‌دهد به گونه‌ای که آنها نابود شده و نشانه‌ای از تمدن در وجودشان باقی نماند».

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، 26 ماه مه در کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی خود گفت، به کشورهای عربی خلیج پیشنهاد امضای معاهده عدم تعرض دادیم.

ظریف در این کنفرانس خبری گفت: «ما خواستار بهترین روابط با کشورهای منطقه خلیج هستیم».

گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال جنگ در پی تشدید تنش میان ایران و آمریکا و قرار گرفتن دو نفت‌کش‌ در دریای عمان در معرض حمله بیشتر شده است.

پنجشنبه 13 ژوئن، دو نفت‌کش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت که یکی از آن‌ها ژاپنی و دیگری نروژی بود.

مقام‌های آمریکایی از جمله مایک پومپئو وزیر امور خارجه این کشور، ایران را به عنوان عامل حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان معرفی کردند.

بریتانیا و آلمان نیز همچون آمریکا، ایران را عامل حمله می‌دانند. ایران اما همچنان این اتهام را رد می‌کند.

ارتش آمریکا پیش از این فیلم ویدیویی و عکس‌هایی منتشر کرد که می‌گوید اقدام نیروهای ایرانی را در برداشتن یک مین عمل نکرده از یکی از نفت‌کش‌ها نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید