شمخانی: جنگی میان ایران و آمریکا روی نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران چهارشنبه 19 ژوئن گفت که جنگی میان ایران و آمریکا روی نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، شمخانی در حاشیه اجلاس بین‌المللی مقامات امنیتی جهان گفت: «برخلاف جو سازی‌ها علیه ایران از سوی برخی، جنگی رخ نخواهد داد چرا که دلیلی ندارد جنگی رخ دهد».

او با اشاره به متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله هفته گذشته به دو نفت‌کش در دریای عمان از سوی آمریکا، گفت: «ضمن اینکه تهمت زدن به دیگر کشورها به شیوه رایج مقامات آمریکا تبدیل شده است و آن‌ها تلاش می کنند از این طریق به کشورهای دیگر فشار وارد کنند».

شمخانی به تحریم‌‌های سخت ایالات متحده علیه ایران هم اشاره کرد و افزود: «امروز شاهد جنگ اقتصادی از سوی آمریکا هستیم که آن را مقامات واشنگتن علیه ملت ایران به راه انداخته اند و فکر می کردند با چنین اقداماتی ملت ایران را به زانو در خواهند آورد اما دیدیم که مردم ایران در مقابل آنان ایستادند».

این سخنان در میانه تنش رو به افزایش میان ایران و آمریکا مطرح می‌شود. گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال روی دادن جنگ علیه ایران پس از ان بیشتر شد که هفته گذشته دو نفت‌کش در دریای عمان در معرض حمله قرار گرفتند. تا اینجای کار آمریکا، بریتانیا و آلمان، ایران را عامل این حمله دانستند.

اقدامات پیش‌گیرانه

همچنین دوشنبه 17 ژوئن آمریکا اعلام کرد 1000 سرباز اضافه به خاورمیانه اعزام می‌کند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 18 ژوئن گفت «برای مقابله با ایران کاملا آماده‌ایم و خواهیم دید که چه می‌شود».

از سویی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، هدف از اعزام 1000 سرباز اضافه به خاورمیانه را «پیشگیرانه» توصیف کرد و افزود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خواهان جنگ با ایران نیست.

پومپئو در عین حال گفت که دولت آمریکا به فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد. او افزود: «به تلاش برای قانع کردن ایران به این‌که ما جدی هستیم، ادامه خواهیم داد. ما آماده دفع هر اقدام ستیزه‌جواینه ایران هستیم».

این سخنان سه‌شنبه 18 ژوئن در جریان سرکشی غیر معمول وزیر امور خارجه آمریکا به مقر فرماندهی نیروهای مرکزی (سنتکام) واقع در تامبا در فلوریدا که بخشی از وزارت دفاع است، مطرح شد. به گفته پومپئو، هدف از این حضور، هماهنگی میان وزارت‌خانه‌هاست، زیرا «می‌خواهیم در صورتی که ایران تصمیم‌های بد گرفت و اقدام به حمله به آمریکایی‌ها یا منابع آمریکا یا ادامه برنامه اسلحه اتمی کرد، آماده باشیم».

در این میان علی خامنه‌ای رهبر ایران با اشاره به فشارهای آمریکا، تاکید می‌کند که زیر بار مذاکره با ایالات متحده نخواهد رفت. او در عین حال سیاست تهران در قبال آمریکا را «نه جنگ نه مذاکره» عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید