ایران: گام دوم برای کاهش تعهدات برجام برداشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 19 ژون ضمن اعلام این‌که مهلت دو ماهه ایران به طرف‌‌های باقی مانده در توافق هسته‌ای (برجام) قابل تمدید نیست گفت گام دوم در این زمینه برداشته شد.

کمالوندی در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت گفت: «مهلت دوماهه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام قابل تمدید نیست و براساس برنامه زمان‌بندی شده، گام دوم برداشته شد و در ادامه نیز زمان‌بندی‌ها به‌شکل دقیق دنبال می‌شود».

او افزود: «اقدام ما وابسته به نحوه اجرای تعهدات سایر اعضای برجام است و این نمی‌شود ما تعهدات خود را انجام دهیم و آن‌ها در عمل کاری نکنند».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد: «اقدامات ما به‌طور متوالی و وابسته به هم در حال انجام است و شرایط برگشت به عقب وجود ندارد و اگر تعلیق تعهدات ایران بخواهد از بین برود، باید 1+4 وظیفه خود را انجام داده باشد، آنچه مهم است، ما داریم بین تعهدات و حقوق خود توازن ایجاد می‌کنیم و اگر آنها حقوق ما را که رفع تحریم‌های مصرح در برجام است به‌رسمیت بشناسند، ما نیز تعهدات خود را اجرا می‌کنیم، اگر نه، برای ایجاد توازن ما نیز از تعهدات خود کم می‌کنیم».

افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده

ایران دوشنبه 17 ژوئن اعلام کرده بود تا 10 روز دیگر ذخایرش از سقف 300 کیلو گرم اورانیوم غنی‌سازی شده که در توافق هسته‌ای (برجام) تعیین شده است، عبور خواهد کرد.

مطابق برجام ایران مجاز است تا سقف 300 کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جریان بازدید از مجتمع آب سنگین اراک، به خبرنگاران گفته بود: «از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره 300 کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا 10 روز دیگر یعنی 27 ژوئن از این سقف عبور می‌کنیم».

کمالوندی درباره اقدامات دیگر ایران هم گفت: «ما تصمیم بر آن داریم که دیگر آب سنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نکنیم. ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل به حدی افزایش یابد که نیاز به صادرات نباشد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با بیان این‌که اروپایی‌ها به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکرده‌اند، افزود: «هنوز برای اروپایی‌ها فرصت برای تصمیم گیری وجود دارد. ما دیگر صبر نداریم. حدود یک سال صبر کردیم دو ماه نیز به آن‌ها فرصت دادیم اکنون مدت محدودی از این زمان باقی مانده و آن‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند».

کمالوندی با بیان این‌که «آن‌چه که مهم است این است که جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آن‌ها صبر نخواهد کرد و آن‌ها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند».

توقف تعهدات برجامی

سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 15 مه اعلام کرد که این کشور توقف برخی تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی (برجام) را برپایه دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد.

در همین رابطه حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، نامه‌ای به 5 کشور باقی مانده در توافق اتمی یعنی بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان نوشت.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست‌یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.

شورای عالی امنیت ملی ایران 8 مه با صدور بیانیه‌ای، ضرب الاجلی 60 روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید