وزارت اطلاعات ایران: شماری از جاسوسان سایبری سازمان سیا اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت اطلاعات ایران سه‌شنبه 18 ژوئن مدعی شد که شماری از افراد متهم به جاسوسی سایبری برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعدام شدند.

این ادعا در فیلمی تهیه شده توسط وزارت اطلاعات مطرح شده که یک روز پس از سخنان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره کشف یک شبکه جاسوسی سایبری فرامرزی برای سازمان سیا منتشر شد.

البته در فیلم منتشر شده، پرونده این افراد را متعلق به سال 2013 دانسته است.

با این وجود خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) به نقل از مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران گزارش داده است که این وزارت‌خانه اخیرا «یک شبکه بزرگ جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» را شناسایی و منهدم کرده است.

او ادامه داد: «سازمان سیا برای هر منبع و جاسوس خود، یک سایت و فضای اختصاصی طراحی کرده بود و به تعداد هر جاسوس، یک سایت وجود داشت».

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران مدعی شد: «ایران در کل جهان سایت‌ها و جاسوسان آمریکایی را شناسایی کرده است. اطلاعاتی که در این سیستم به دست آوردیم را در اختیار متحدان اطلاعاتی قرار داریم که در نهایت به شناسایی جاسوسان در دیگر کشورها منجر شد».

او افزود: «این برای نخستین بار است که یک شبکه گسترده جاسوسی فعال آمریکا در بستر اینترنت در عرصه جهانی و به صورت منسجم شناسایی می‌شود».

این مقام اطلاعاتی که نامش ذکر نشده، گفت: «برخی از افراد بازداشت شده در این پرونده اعدام شدند و برخی دیگر نیز به عنوان فرصت به منظور نفوذ بیشتر و شناسایی دیگر عوامل احیا و مورد استفاده قرار گرفتند».

او درباره حوزه فعالیت این افراد هم اظهار داشت: «این افراد در حوزه‌های صنعتی، نظامی، هسته‌ای، سایبری، اقتصادی و زیرساختی فعالیت داشتند».

این مقام وزارت اطلاعات همچنین مدعی شد: «ما نفرات جدیدی که آمریکایی‌ها استخدام کردند نیز دست پیدا کرده و آنان را بازداشت کردیم».

سخنان شمخانی درباره کشف شبکه جاسوسی

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دوشنبه 17 ژوئن گفته بود که دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور، اقدام به کشف یک شبکه جاسوسی سایبری وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کردند که در چند کشور فعالیت دارد و این اقدام منجر به دستگیری «تعدادی از جاسوسان» و مجازات آن‌ها در کشورهای مختلف شد.

شمخانی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای ایران، آمریکا را به جنگ سایبری با ایران و دیگر کشورها متهم کرد و گفت این اقدام، دستکمی از جنگ نظامی ندارد.

شمخانی مدعی شد که سازمان‌های اطلاعاتی ایران، یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان سیا را کشف کردند و گفت: «مدتی قبل یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا که در حوزه جاسوسی سایبری به کار گرفته می‌شد و بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا بود، توسط دستگاه‌های اطلاعاتی ایران کشف شد و مورد ضربه قرار گرفتند».

تا کنون مقام‌های آمریکایی درباره سخنان این مقام‌های ایرانی موضع نگرفته‌اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: «با توجه به همکاری جاری میان ایران و بسیاری از کشورهای جهان در قالب ایجاد شبکه ضد جاسوسی بین المللی علیه امریکا، ما اطلاعات شبکه کشف شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکای‌مان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان و مجازات آن‌ها در کشورهای مختلف شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size