ایران: تا 10 روز دیگر ذخایر اورانیوم غنی شده ما از 300 کیلوگرم عبور می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ایران دوشنبه 17 ژوئن اعلام کرد تا 10 روز دیگر ذخایرش از سقف 300 کیلو گرم اورانیوم غنی‌سازی شده که در توافق هسته‌ای (برجام) تعیین شده است، عبور خواهد کرد.

مطابق برجام ایران مجاز است تا سقف 300 کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جریان بازدید از مجتمع آب سنگین اراک، به خبرنگاران گفت: «از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره 300 کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا 10 روز دیگر یعنی 27 ژوئن از این سقف عبور می‌کنیم».

بنا بر این گزارش، دوشنبه خبرنگاران به منظور اطلاع از اقدامات انجام شده در گام اول کاهش تعهدات برجامی ایران به مجتمع آب سنگین اراک رفته بودند.

توقف صادرات آب سنگین

کمالوندی درباره اقدامات دیگر ایران هم گفت: «ما تصمیم بر آن داریم که دیگر آب سنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نکنیم. ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل به حدی افزایش یابد که نیاز به صادرات نباشد».

او ادامه داد: «این قضیه مانند صدور گاز است که ما گاز را به عنوان ماده اولیه صادر نمی‌کنیم بلکه آن را در مواد پتروشیمی استفاده می‌کنیم و در آن قالب صادر می‌کنیم».

اروپایی‌ها هنوز فرصت دارند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با بیان این‌که اروپایی‌ها به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکرده‌اند، افزود: «هنوز برای اروپایی‌ها فرصت برای تصمیم گیری وجود دارد. ما دیگر صبر نداریم. حدود یک سال صبر کردیم دو ماه نیز به آن‌ها فرصت دادیم اکنون مدت محدودی از این زمان باقی مانده و آن‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند».

وی با بیان اینکه اگر از این فرصت استفاده نشود، ما می‌توانیم دو تحلیل ارائه کنیم، خاطرنشان کرد: «تحلیل اول این است که آن‌ها نمی‌خواهند که به تعهداتشان عمل کنند و تحلیل دوم این است که نمی‌توانند این کار را انجام دهند. توانایی فنی و داخلی لازم را ندارند یا اینکه نمی‌توانند در مقابل رقیب خود قرار بگیرند».

صبر ایران به پایان رسیده

کمالوندی با بیان این‌که «آن‌چه که مهم است این است که جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آن‌ها صبر نخواهد کرد و آن‌ها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند».

او با اشاره به اقدامات ایران در کاهش تعهدادش در برجام گفت: «اگر اقدامی که در مرحله اول زمان‌بر بود انجام شد برای اقدامات بعدی به خصوص غنی‌سازی بیش از 3.67 درصد زمان زیادی را نخواهد گرفت و از متخصصان خودمان هم سوال کردم یک یا دو روز بیشتر فرصت وجود ندارد».

توقف تعهدات برجامی

سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 15 مه اعلام کرد که این کشور توقف برخی تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی (برجام) را برپایه دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد.

در همین رابطه حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، نامه‌ای به 5 کشور باقی مانده در توافق اتمی یعنی بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان نوشت.

شورای عالی امنیت ملی ایران چهارشنبه 8 مه با صدور بیانیه‌ای، ضرب الاجلی 60 روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست‌یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.

ایران روز چهارشنبه 8 مه با صدور بیانیه‌ای، ضرب الاجلی 60 روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید