مرکز آمار وزارت کار ایران: تعداد کودکان کار نیم میلیون نفر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار ایران از وجود نیم میلیون کودک کار با توجه به بررسی‌ها در سال 1396، خبر داد.

آمار ضدونقیض درباره تعداد کودکان کار در ایران همچنان ادامه دارد. سال گذشته الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به تعداد کودکان کار و غیرممکن بودن تخمین آمار دقیق از آنان اظهار کرد که برخی از کارشناسان، آمار کودکان کار ایران را بیش از سه میلیون نفر دانستند اما به دلیل اینکه هیچ کدام از کودکان کار هیچ ثبت هویتی ندارند آمار دقیقی نمی‌توان در این باره ارائه کرد.

از سوی دیگر، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار ایران، دوشنبه 27 خرداد 1398 (17 ژوئن 2019) از وجود 499 هزار کودک کار از بین 9 میلیون کودک 10 تا 17 ساله در بررسی‌های صورت گرفته در سال 1396 خبر داد.

تعریف سازمان بین‌المللی کار (ILO) از کار کودک افراد گروه سنی 5 تا 17 سال را شامل می‌شود.

از این جمعیت کودکان کار که حدود نیم میلیون نفر است، 410 هزار نفر شاغل و 89 هزار کودک نیز در جستجوی کار بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، تعداد کودکان شاغل در سال 1396، نسبت به سال قبل از آن، به میزان 11.5 درصد و نسبت به سال 1394 نیز 10.2 درصد افزایش داشت.

بررسی این آمار نشان می‌دهد، تعداد کودکان فعال در سال 1396 نسبت به سال 1395 به میزان شش درصد و نسبت به سال 1394 نیز 9.6 درصد افزایش یافته است.

یافته‌های این پژوهش طی سال‌های 1394 تا 1396 از وضعیت فعالیت کودکان در بازار کار بیانگر این است که بیشتر این کودکان را پسران تشکیل می‌دهند. در این تحقیق یکی از عللی که معمولاً در مورد کمتر بودن تعداد دختران فعال در بازار کار نسبت به پسران فعال در بازار کار عنوان می‌شود، ضرورت حضور دختران در خانه و فرهنگ و سنت خانواده‌ها است.

گفتنی است، طرح جمع‌آوری کودکان کار در پایتخت طی سال گذشته با انتقاد نسبت به انجام آن و حاشیه های پیش آمده، جنجال به پا کرد؛ فرستادن کودکان کار به اردوگاه، تراشیدن موهای کودکان، اعلام بازگرداندن کودکان کار مهاجر به مرز از دلایل انتقاد از این طرح بود.

همچنین تجاوز به 90 درصد از کودکان کار از جمله آمارهای تکان دهنده ای بود که اخیرا در رسانه های ایران اعلام شد.

وزارت بهداشت ایران نیز پیش از این اعلام کرد که 4 تا 5 درصد از کودکان کار خیابان به ایدز مبتلا هستند و یک سوم کودکان مبتلا، 10 تا 14 سال و دو سوم 15 تا 18 سال هستند.

بر طبق این گزارش، مصرف مواد مخدر در بین کودکان خیابانی نشان می‌دهد که حدود 5 درصد از پسران و یک درصد از دختران دارای سابقه مصرف مواد بوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید