شمخانی: یک شبکه فرامرزی جاسوسی سیا را کشف کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دوشنبه 17 ژوئن گفت که دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور، اقدام به کشف یک شبکه جاسوسی سایبری وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کردند که در چند کشور فعالیت دارد و این اقدام منجر به دستگیری «تعدادی از جاسوسان» و مجازات آن‌ها در کشورهای مختلف شد.

شمخانی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای ایران، آمریکا را به جنگ سایبری با ایران و دیگر کشورها متهم کرد و گفت این اقدام، دستکمی از جنگ نظامی ندارد.

شمخانی مدعی شد که سازمان‌های اطلاعاتی ایران، یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان سیا را کشف کردند و گفت: «مدتی قبل یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا که در حوزه جاسوسی سایبری به کار گرفته می‌شد و بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا بود، توسط دستگاه‌های اطلاعاتی ایران کشف شد و مورد ضربه قرار گرفت».

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: «با توجه به همکاری جاری میان ایران و بسیاری از کشورهای جهان در قالب ایجاد شبکه ضد جاسوسی بین المللی علیه امریکا، ما اطلاعات شبکه کشف شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکای‌مان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان و مجازات آن‌ها در کشورهای مختلف شد».

این نخستین بار است که شخصیتی درباره کشف چنین شبکه فرامرزی سخن می‌گوید. مقام‌های ایالات متحده هم در این باره سخنی به میان نیاورده‌اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ادامه داد: «من از وزارت اطلاعات می خواهم فیلم ها و بخشی از اعترافات را حتما منتشر کنند».

سخنان شمخانی هم‌زمان با تنش شدید میان ایران و آمریکا مطرح شده است. آمریکا که از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شده، فشار اقتصادی حداکثری علیه تهران اعمال می‌کند تا مقام‌های ایرانی را مجبور به مذاکره درباره توافق جدید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید