روحانی: فرصت اروپا برای نجات برجام بسیار کوتاه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دوشنبه 17 ژوئن گفت فرصت اروپا برای نجات توافق هسته‌ای (برجام) بسیار کوتاه است.

این سخنان روحانی ساعاتی پس از آن ایراد شد که بهروز کمالوندی سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران اعلام کرد، ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران تا 10 روز دیگر از سقف تعیین شده 300 کیلوگرم عبور خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی هنگام دریافت استوارنامه فیلیپ تی بیو، سفیر جدید فرانسه در تهران، با اشاره به آن‌چه «صبر و خویشتنداری ایران در یک سال گذشته به درخواست فرانسه و اتحادیه اروپا برای جبران اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام» نامید، اظهار داشت: «شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند چرا که بی تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست».

روحانی تصریح کرد: «اراده تهران روابط صمیمی با پاریس، انجام تعهدات در مساله برجام و همکاری و مشارکت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و بویژه ادامه مبارزه با تروریسم است».

ایران و کاهش تعهدات برجامی

ایران دوشنبه 17 ژوئن اعلام کرد تا 10 روز دیگر ذخایرش از سقف 300 کیلو گرم اورانیوم غنی‌سازی شده که در توافق هسته‌ای (برجام) تعیین شده است، عبور خواهد کرد.

مطابق برجام ایران مجاز است تا سقف 300 کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جریان بازدید از مجتمع آب سنگین اراک، به خبرنگاران گفت: «از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره 300 کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا 10 روز دیگر یعنی 27 ژوئن از این سقف عبور می‌کنیم».

سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 15 مه اعلام کرده بود که این کشور توقف برخی تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی (برجام) را برپایه دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد.

در همین رابطه حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، نامه‌ای به 5 کشور باقی مانده در توافق اتمی یعنی بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان نوشت.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و به همین منظور تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست‌یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.

چهارشنبه 8 مه شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه‌ای، ضرب الاجلی 60 روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید