ایران: اگر بخواهیم تنگه هرمز را ببندیم این کار را به صورت علنی خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران دوشنبه 17 ژوئن گفت که ایران در صورتی که بخواهد تنگه هرمز را ببندد، به صورت علنی این اقدام را انجام خواهد داد.

این سخنان باقری چند روز پس از حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان مطرح می‌شود؛ حملاتی که ایالات متحده آمریکا و شماری دیگر از کشورها، ایران را مسئول آن می‌دانند.

باقری در مراسمی که در تهران برگزار شد، با اشاره به پیشنهاد مقام‌های آمریکایی برای مذاکره با ایران گفت: «آمریکایی‌ها هر هفته تحریم‌هایی را علیه مردم ایران اضافه می‌کنند و می‌گویند در طول تاریخ چنین فشاری را علیه ایران وارد نکردند؛ در این شرایط چه کسی پیشنهاد مفاهمه آن‌ها را باور می‌کند».

او تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «جنگ اقتصادی» توصیف کرد و افزود: «دشمن در صدد است که ما را در یک دوگانه جنگ یا مذاکره قرار دهد؛ در این حالت، سکوت و بی عملی، نتیجه‌اش انفعال و از دست دادن اقتدار و در نهایت تسلیم و نابودی خواهد بود».

او در این زمینه سخنان علی خامنه‌ای رهبر ایران را تکرار کرد که گفته بود، راهبر این کشور، «مقاومت» است؛ نه مذاکره می‌کند و نه خواهد جنگید.

اگر بخواهیم تنگه هرمز را علنی می‌بندیم

باقری با اشاره به حوادثی که اخیرا در آب‌های منطقه روی داده گفت: «جمهوری اسلامی ایران آن‌قدر بزرگ است که اگر اراده‌ای در بستن تنگه هرمز بکند، این‌گونه نیست که شناور یا نفت‌کشی بتواند از این تنگه عبور کند. ما آن قدر شجاعت داریم که مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیریم و با قامتی افراشته و صدایی بلند آن را فریاد بزنیم و عواقب آن را هم بپذیریم».

پنجشنبه 13 ژوئن دو نفت‌کش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند. ارتش آمریکا ویدیویی منتشر کرد و گفت این ویدیو اقدام نیروهای ایرانی را در جدا کردن یک مین عمل نکرده از بدنه یکی از نفت‌کش‌های آسیب دیده را نشان می‌دهد.

ایالات متحده و شماری دیگر از کشورها، ایران را به انجام حمله متهم کردند. مقام‌های ایرانی بارها تهدید به بستن تنگه هرمز در صورت تشدید فشار کرده‌اند؛ از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران که گفته بود اگر کشورش نتواند نفت صادر کند، هیچ کشور دیگری در منطقه نیز نخواهد توانست.

صنعت نفت یکی از بخش‌های قرار گرفته در معرض تحریم آمریکا پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) است. مقام‌های آمریکایی می‌گویند که قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید