تلاش آمریکا برای تحقق «اجماع بین‌المللی» علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی حمله به دو نفتکش نروژی و ژاپنی در روز پنج‌شنبه 13 ژوئن در خلیج عمان و یک‌ماه پس از حمله مشابهی به 4 نفتکش در آب‌های تجاری امارات متحده عربی در 12 ماه مه گذشته، پاتریک شاناهان، قائم مقام وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، شامگاه جمعه 14 ژوئن 2019 اعلام کرد ایالات متحده آمریکا در پی حملاتی که واشینگتن، ایران را به دست داشتن در آن متهم کرده است، تلاش‌های خود را برای رسیدن به اجماعی بین‌المللی علیه ایران متمرکز ساخته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها پاتریک شاناهان در مقر پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت:« آنچه تلاش‌های من، جان بولتون مشاور امنیت ملی، و مایک پمپئو وزیر خارجه بر آن متمرکز شده این است تا اجماعی بین‌المللی را در ارتباط با این مشکل بین‌المللی سازمان‌دهی کنیم».

شاناهان در ادامه گفت نقش پنتاگون در این‌باره شامل تبادل داده‌ها و اطلاعات است همان‌گونه که فرماندهی مرکزی در ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه ویدیوئی را انتشار داد که تصاویری از ارتش ایران را در حال تلاش برای تخلیه مین منفجر نشده‌ای از روی بدنه یکی از این نفتکشها نشان می‌داد.

آماده‌سازی طرح‌های فوق‌العاده متنوع

شاناهان در پاسخ به سؤالی درباره احتمال اعزام نیروها و تسلیحات آمریکایی بیشتری به منطقه خاورمیانه به خبرنگاران گفت:« همان‌طور که می‌دانید، ما همواره طرح‌های فوق‌العاده متنوعی آماده می‌کنیم».

او همچنین افزود « با نگاهی به صحنه، کشتی نروژی، کشتی ژاپنی و سعودی و امارات و 15درصد از صادرات جهانی نفط از طریق تنگه هرمز» می‌توان دریافت که «بالطبع نیاز به تهیه طرح‌های فوق العاده‌ای را برای رویارویی با هر گونه به هم خوردن اوضاع داریم، و همچنین در این راستا به گسترش حمایت‌های بین‌المللی نیاز داریم».

قائم مقام وزیر دفاع امریکا علاوه بر این افزود:« هر گونه اطلاعاتی را که قادر به خروجشان از مرحله طبقه‌بندی باشیم را انتشار خواهیم داد، این کار را انجام خواهیم داد، این چیزی است که قصد انجامش را داریم».

قایق‌های تندرو ایرانی

در اقدام تنش‌آمیز جدیدی که بر تنش‌های منطقه در هفته‌های اخیر و در پی رویارویی میان ایالات متحده آمریکا و ایران افزوده است، دو نفتکش نروژی و ژاپنی پنج‌شنبه در خلیج عمان مورد حمله قرار گرفتند که در پی شعله‌ور شدنشان، خدمه آنها تخلیه شدند.

بنا به اعلام مقامات نیروی دریایی نروژ، صدای 3 انفجار بر روی کشتی «فرانت آلتر» که در مالکیت گروه «فرانت‌لاین» نروژ است شنیده شده اما تاکید کردند که در این حادثه به کسی آسیبی نرسیده است.

از سویی شرکت فرانت لاین نروژ جمعه اعلام کرد که طی ساعات شب آتش در نفتکش فرانت آلتر مهار و خاموش شده است.

علاوه بر این یوتاکا کاتادا، رییس شرکت «کوکوکا سانجیو» ژاپنی مالک نفتکش کوکودا که در حادثه روز پنج‌شنبه در خلیج عمان دو بار مورد هجوم واقع شده است، گفت:« نفتکش به واسطه دو جسم پرنده آسیب دیده است». او همچنین افزود «خدمه نفتکش، کشتی نظامی ایرانی را دید‌ه‌اند که به آنها نزدیک شده است».

از طرفی خبرنگار العربیه جمعه گزارش داد که نفتکش ژاپنی کوکوکا کاریدجس، از محل وقوع حادثه در خلیج عمان به داخل آب‌های سرزمینی امارات متحده عربی یدک کشیده شده است.

از سویی دیگر یک مقام نظامی آمریکایی شامگاه جمعه تاکید کرد که قایق‌های تندرو ایرانی از یدک کشیده شدن نفتکش «فرانت آلتر» نروژی در خلیج عمان ممانعت کرده‌اند.

این مقام نظامی آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، شامگاه جمعه گفت که قایق‌های تندرو ایرانی مانع از یدک کشیده شدن نفتکش نروژی سوخته در خلیج عمان توسط دو قایق یدک کش شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید