انتقاد نماینده سیستان و بلوچستان در شورای این استان از شاخص‌ بهداشتی ‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به ساخت بیمارستان در کشورهای آفریقایی توسط ایران و تاخیر در تکمیل ساخت بیمارستانی در چابهار پس از 30 سال به دلیل نداشتن اعتبار، این پرسش را مطرح کرد که ارتقای شاخص‌های بهداشتی در بلوچستان واجب‌تر است یا در آفریقا؟!

شه‌بخش گرگیج، نماینده‌ شورای عالی استان‌ها، شنبه 25 خرداد 1398 (15 ژوئن 2019) در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار کرد: «مردم بیشتر چوب فرق را می‌خورند نه فقر. سهم مردم سیستان و بلوچستان از هر تخت بیمارستانی 80 صدم درصد است، در حالی که حوادث جاده ای امسال، 10 هزار نفر کشته و معلول در این استان به جا گذاشت.»

او شاخص‌ها در حوزه بهداشت و درمان در ایران را به طور میانگین به ازای هر 1000 نفر 9/1 تخت بیمارستان دانست که این میانگین در سیستان و بلوچستان 80صدم تخت و حوزه دانشگاه ایرانشهر نیم تخت به ازای هر نفر است.

گرگیج با اشاره به ساخت بیمارستان در دیگر کشورها بیان کرد: «بر حسب روابط بین دولت‌ها، ساخت بیمارستان در دیگر بلاد اسلامی همچون مرکز پزشکی ایران-اوگاندا در کامپالا و خدمات بهداشت و درمان در 9 کشور آفریقایی شامل نیجر، کنیا، مالی، ساحل عاج، سیرالئون، غنا، تانزانیا، اوگاندا و یا سایر کشورهای دیگر، اگر چه نمونه‌ای از حفظ نوع‌دوستی ما به دیگر بلاد است که باید مورد تحسین نیز قرار گیرد، اما این موضوع باید دو طرفه باشد تا کام هر د‌و ملت شیرین‌تر و همدلی‌ها پایدارترشود.»

او افزود: «جای تعجب است که چرا یک بیمارستان 64 تختخوابی در شهر پلان از توابع چابهار در دولت سازندگی کلنگ‌زنی شده اما هنوز پس از 30 سال به دلیل نداشتن اعتبار کامل نشده و به بهره‌برداری نرسیده است. بیمارستانی که تحت می تواند جمعیت 180 هزار نفری منطقه‌ دستیاری حوزه چابهار و بخش تلنگ شهرستان قصر غرب را پوشش دهد. حال به نظر شما توجه به شاخص‌های موجود ارتقای شاخص‌ها در بلوچستان واجب‌تر است یا در آفریقا؟!»

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، شاخص دسترسی راه روستایی در کشور را 75 درصد و در سیستان و بلوچستان 40 درصد، میانگین آزادراه در کشور را 15 درصد و در این استان صفر درصد و بزرگراه استاندارد در ایران را 30 درصد اما در سیستان و بلوچستان فقط 5/2 درصد دانست.

دانیال محبی، استاندار سیستان‌وبلوچستان پیش از این به رسانه ها اعلام کرد که بیش از 80 درصد مردم این استان زیر خط فقر هستند و اختلاف طبقاتی در برخی نقاط استان بسیار فاحش است، طوری که عده‌ای از امکانات اولیه یک زندگی نیز بی‌بهره هستند.

او مشکلات و محرومیت‌ها در این منطقه را بسیار و میزان فعالیت حوزه اقتصاد استان را به میزان کمی دانست.

محبی، معضل خشکسالی، کمبود آب، کاهش نزولات جوی و تغییر اقلیم را باعث از بین رفتن زمینه اشتغال در حوزه کشاورزی، دامداری و مهاجرت روستاییان و عشایر به شهرها عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید