ترامپ: حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان کار ایران بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه 14 ژوئن 2019 تاکید کرد که ایران عامل حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان بود.

او با تاکید بر اینکه تصاویر این دو نفت‌کش نشان می‌دهد ایران عامل این حملات بوده، گفت که آمریکا به ایران اجازه امتلاک تسلیحات اتممی را نخواهد داد.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباری اینکه ایالات متحده چگونه می‌خواهد جلوی ایران را بگیرد، گفت: «خواهیم دید.»

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که «خلیج عمان بسته نخواهد شد و اگر این اتفاق رخ دهد، این موضوع خیلی دوام نخواهد آورد.»

او با تکرار همین موضوع درباره تنگه هرمز نیز گفت که بسته‌ماندن این تنگه «مدت زیادی» طول نخواهد کشید.

حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان که صبح پنجشنبه روی داد، محکومیت گسترده بین‌المللی به دنبال داشت. این حمله در زمانی حساس روی داد. از یک سو تنش میان واشینگتن و تهران در منطقه تشدید شده و از سوی دیگر شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن با پیامی که از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا حمل کرده، در ایران حضور دارد.

ارتش آمریکا روز جمعه 14 ژوئن ویدیویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد افرادی از سپاه پاسداران ایران بمبی را که منفجر نشده از یکی از کشتی‌های نفتکش خارج می‌کنند.

ویدیوی ارتش آمریکا همچنین تصویر دیگری از یک بمب را قبل از اینکه سپاه آن را از بین ببرد، نشان می‌دهد.

به گزارش العربیه، کاپیتان بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفت: «ساعت 4:10 بعد از ظهر یک قایق گشتی ایرانی به کشتی آتش گرفته نزدیک شد و سعی کرد بمبی را که عمل نکرده بود از بدنه نفتکش‌ کوکوکا کوریجوس جدا کند».

سخنگوی ستاد فرماندهی آمریکا گفت تمام این اقدامات ضبط شده و در تصویر ویدیویی قابل مشاهده است.

نفت‌کش «کوکوکا کوریجوس» پیشتر‌ در دریای عمان ابتدا منفجر و بعد دچار آتش سوزی شد.

از سوی دیگر هیئت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهارات نماینده آمریکا در شورای امنیت مبنی بر اتهام ایران را رد کرد.

ایران اظهارات مقامات امریکایی در این خصوص را «ادعای بی اساس» توصیف کرده و آن را نفی کردند.

نفتکش «فرونت آلتر» با مالکیت گروه « فرونتلاین» نروژ صبح امروز پنج‌شنبه در دریای عمان در آب‌های میان امارات متحده عربی و ایران مورد حمله قرار گرفت.

بنا به اظهارات مقامات نیروی دریایی نروژ صدای وقوع 3 انفجار در این کشتی شنیده شده است اما هیچ‌کدام از خدمه این کشتی دچار مصدومیت نشده‌اند.

همچنین سازمان امور دریایی نروژ نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این حملات کشتی دیگری متعلق «کوکوکا کوریجوس» نیز مورد هدف واقع شده است.

از سویی دیگر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در منطقه خلیج اعلام کرد که صبح پنج‌شنبه «پیام درخواست کمک» از دو نفتکش «مورد حمله واقع شده» در دریای عمان را دریافت کرده است.

هر چند ایالات متحده آمریکا پیش‌ از این نیز ایران را به حمله به 4 نفتکش‌ در آب‌های تجاری امارات در بندر الفجیره متهم ساخته است، اما ایران داشتن هر گونه دخالتی در این حوادث را رد کرده است.

خبرگزاری رسمی ایران اعلام کرد، این کشور صبح پنج‌شنبه به «دو نفتکش خارجی»، که در دریای عمان در معرض «هجومه» قرار گرفتند به آنها کمک کرده و 44 خدمه آن را نجات داده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید