احمد خاتمی: پاسخ رهبری به آبه عبارت الاخرای مرگ بر آمریکا بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امام جمعه موقت تهران، با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران برای رساندن پیام ترامپ و رد پیشنهاد مذاکره توسط رهبر ایران، این رفتار علی خامنه‌ای را عبارت الاخرای مرگ بر آمریکا دانست.

سفر شینزو آبه، نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به جمهوری اسلامی ایران بود. خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از منابعی در درون دولت ایران اعلام کرده بود که تهران از آبه خواهد خواست تا برای لغو تحریم‌های نفتی یا اعطای معافیت برای برخی کشورها، تلاش کند.

از سوی دیگر نخست وزیر ژاپن صراحتا اعلام کرد که حامل پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران است و انجام مذاکره را باعث پیشرفت ایران دانست. اما رهبر ایران هر گونه مذاکره با آمریکا را رد کرد، امروز امام جمعه موقت تهران با سخنان تندی علیه ترامپ، این اقدام علی خامنه‌ای را همان مرگ بر آمریکا دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، جمعه 14 ژوئن 2019 (24 خرداد)، احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌ نخست، با اشاره به سفرهای دیپلماتیک وزیر خارجه آلمان و نخست‌وزیر ژاپن به ایران گفت: «دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب اوج این رفت و آمدها و دیدارها بود. در حاشیه این دیدار چند نکته گفتنی است. ایشان فرمودند که ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم اگرچه گلایه‌هایی هم داریم. نکته دوم اینکه آبه گفت من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به شما برسانم.»

او افزود: «حضرت آقا فرمودند که من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم بدهم و نخواهم داد.»

خاتمی در ادامه تصریح کرد: «متکبرین را باید تحقیر کرد. حق ترامپ همین بود. این رفتار آقا عبارت الاخرای مرگ بر آمریکا بود.»

امام جمعه موقت تهران، توان ترامپ را «خارج از مقابله با نظام دینی و حق» قلمداد کرد و با تایید رد پیشنهاد مذاکره توسط رهبر ایران، مذاکره را کاری بیهوده توصیف کرد.

خاتمی، «کسب پیروزی برای ترامپ در انتخابات پیش رو را بسته به مذاکره آمریکا با ایران عنوان و تحقق آن را امری غیرممکن اعلام کرد.»

در حالی که تنش در روابط ایران و آمریکا طی ماه‌های اخیر افزایش یافته، حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان، همزمان با حضور شینزو آبه در تهران، سبب افزایش این تنش شده است.

آمریکا و بریتانیا صراحتا تاکنون اعلام کردند که ایران را در این رابطه مسئول می‌دانند اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، این موضوع را به شدت رد کرد.

پیش از این هم رهبر ایران درباره احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمریکا، اعلام کرد که جنگی بین این دو کشور صورت نمی‌گیرد. او در عین حال درباره مذاکره با آمریکا تاکید کرد که «مذاکره سم است و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size