رهبر ايران: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم؛ با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، روز پنجشنبه 13 ژوئن با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخست وزیر ژاپن پس از 41 سال برای اولین بار به ایران سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رهبر ایران در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن گفت:« ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم».

رهبر ایران بار دیگر تاکید کرده که ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

خامنه‌ای همچنین گفت:«آمریکا زیر یک توافق قطعی زد کدام عاقلی دوباره در همان موضوع با او مذاکره می‌کند؟».

رهبر ایران گفت:«ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد».

مطالبی را که بیان خواهم کرد، در چارچوب گفت‌وگو با نخست وزیر ژاپن است زیرا ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم، اگرچه گلایه هایی نیز وجود دارد.

رهبر در باره اینکه قصد رئیس جمهوری آمریکا تغییر رژیم ایران است گفت:«موضوع ما با امریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آن‌ها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همانطور که رؤسای جمهور قبلی امریکا، در چهل سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانست. این‌که ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می توانست این کار را انجام دهد، انجام می داد اما نمی تواند».

خامنه‌ای با اشاره به صحبت‌های نخست وزیر ژاپن مبنی بر درخواست امریکا برای مذاکره درباره موضوع هسته‌ای، گفت: «جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با امریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱ + ۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما امریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق ها زده، مذاکره کند»؟

رهبر ایران به بخش دیگری از صحبت‌های نخست وزیر ژاپن مبنی بر عزم امریکا برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای بوسیله ایران اشاره کرد و گفت:«ما با سلاح هسته ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته‌ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته ای داشتیم، امریکا هیچ کاری نمی توانست بکند و اجازه ندادن امریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد».

رهبر ایران افزود:«آمریکا به هیچ وجه صلاحیت حرف زدن درباره این‌که کدام کشور سلاح هسته‌ای داشته باشد یا نداشته باشد، ندارد زیرا امریکا، چند هزار کلاهک هسته ای در انبارهای خود دارد».

رهبر ایران با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر این‌که امریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آبه گفت:«ما این حرف را اصلاً باور نمی کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود. صداقت در میان مقامات امریکایی بسیار کمیاب است».

خامنه ای خطاب به نخست وزیر ژاپن گفت:«رئیس جمهور امریکا چند روز پیش با جنابعالی دیدار و گفت‌وگو و درباره ایران هم صحبت کرد، اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد، آیا این پیام صداقت است؟ آیا این نشان می‌دهد که او قصد مذاکره صادقانه دارد»؟

رهبر ایران تأکید کرد: «ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با امریکا را تکرار نخواهیم کرد».

رهبر ایران اظهار داشت:« بعد از توافق هسته ای، اولین کسی که برجام را بلافاصله نقض کرد، شخص اوباما بود، همان کسی که درخواست مذاکره با ایران کرده و واسطه هم فرستاده بود».

خامنه‌ای افزود:« این تجربه ما است و جناب آقای آبه بدانید که ما این تجربه را تکرار نمی‌کنیم».

خامنه‌ای با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر این‌که ترامپ گفته «مذاکره با امریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد»، تأکید کرد:«ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با امریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید».

رهبر ایران گفت:« ژاپن کشور مهمی در آسیا است و اگر به گسترش روابط با ایران تمایل دارد باید اراده قاطع خود را نشان دهد، همانگونه که برخی کشورهای مهم این اراده را نشان داده‌اند».

خامنه‌ای افزود: «ما معتقدیم از طریق مذاکره با امریکا، مشکلات ما حل نخواهد شد و هیچ ملت آزاده‌ای، مذاکره زیر فشار را قبول نخواهد کرد».

رهبر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:« آمریکایی‌ها همواره می‌خواهند طرز فکر و عقاید خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند».

خامنه‌ای افزود:«این‌که شما این واقعیت را تصدیق می‌کنید، خوب است و این را هم بدانید که امریکایی‌ها در تحمیل دیدگاههای خود به هیچ حدی قانع نیستند».

آبه روز چهارشنبه با یک هیئت بلندپایه وارد تهران شد.

از سوی دیگر سخنگوی دولت ژاپن بامداد روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای اظهار داشت، سفر آبه به تهران با هدف کمک به کاهش تنش در خاورمیانه صورت گرفته است و این به معنای ایفای نقش میانجیگری میان تهران و واشنگتن نیست.

به نظر می‌رسد که نفی وساطتت ژاپن از سوی یوشیمی سگا، وزیر کابینه و سخنگوی دولت ژاپن در مصاحبه با روزنامه‌نگاران، بیشتر با هدف کم اهمیت دادن سفر آبه و کاهش انتظارات بیشتر از نتایج این سفر بوده است. مقامات ژاپن می‌گویند چشم انداز مأموریت آبه هنوز مبهم به نظر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید