10 نکته‌ای که دور نمایی از مسیر حرکت اقتصاد ایران را نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اوضاع اقتصادی ایران در نتیجه سوء مدیریت، فساد فراگیر و تحریم‌های فلج‌کننده روزهای ناگواری را تجربه می‌کند و کارشناسان اقتصادی روزهای بدتری نیز برای ایران پیش‌بینی می‌کنند. این کارشناسان می‌گویند که رکود اقتصادی و کسری بودجه بخشی از مشکلات ایران در آینده نزدیک خواهد بود. در سوی مقابل نیز ایران می‌کوشد با همکاری شرکای اقتصادی غیرآمریکایی خود، ترمز این قطار رو به سقوط را کشیده و آن را ریل صحیح برگرداند.

در این میان و برای شناخت بهتر اقتصاد ایران، دانستن این 10 نکته ضروری به نظر می‌رسد.

1-حجم مجموع اقتصاد ایران تقریبا برابر با اقتصاد ایالت مریلند آمریکاست. براساس آمار بانک جهانی در سال 2017 تولید ناخالص ملی ایران 454 میلیارد دلار بود و در همین دوره ایالت مریلند به عدد 418 میلیارد دلار رسید. کشورهای تایلند، ونزوئلا و اتریش از نظر حجم تولید ناخالص ملی وضعیتی شبیه ایران دارند.

2- براساس آمار صندوق جهان پول پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد ایران در سال 2019 میلادی 6 درصد کاهش یابد. ایران در سال 2018 هم 3.9 درصد کاهش رشد اقتصادی داشت. یک مقام مسئول در صندوق جهانی پول هشدار داد که نرخ تورم در ایران در سال جاری به 40 درصد برسد.

3- روزنامه بلومبرگ گزارش کرد که نرخ تورم سالیانه در ایران 50 درصد است و این بالاترین سطح از سال 1980 به این سو است. براساس مرکز آمار ایران میانگین تورم ماهیانه به 51.4 درصد رسید ولی نرخ بهره‌های بانکی در 12 ماه گذشته تنها 30.6 درصد افزایش یافته است. با میانگین تورم ماهیانه 50 درصد، اگر در ژانویه جاری هزینه تولید یک کالا 1 دلار باشد، در ژانویه سال بعد به 130 دلار خواهد رسید.

4- ایران تنها کشور جهان نیست که اقتصادش با تورم دست و پنجه نرم می‌کند. کره‌شمالی، آرژانتین، سودان جنوبی، زیمبابوه و ونزوئلا نیز درگیر تورم هستند. نرخ تورم در ونزوئلا به 130 درصد می‌رسد.

5- پیش‌بینی می‌شود نرخ بیکاری در ایران در سال 2019 به 15.4 درصد برسد و در سال بعد از آن از 16 درصد نیز بگذرد. این موضوع می‌تواند نرخ بیکاری در ایران را چهار بار بیشتر از بیکاری در آمریکا کند. نرخ بیکاری فعلی در آمریکا 4 درصد است.

6- در تهران پایتخت ایران نیز نرخ بیکاری 12.2 درصد است. در سال 2018 نرخ بیکاری در میان جوانان بین 15 تا 24 سال، 28 درصد بود.

7- کسری بودجه یکی از دیگر مشکلات اقتصاد ایران است. در 9 ماه اول سال مالی جاری، ایران 10 میلیارد دلار کسری بودجه داشت. به گزارش بلومبرگ، ایران برای جبران کسری بودجه نیاز دارد که قیمت نفت به 125 دلار برای هر بشکه برسد. این در حالی است که قیمت فعلی نفت حدود 60 دلار برای هر بشکه است.

8- ادامه روند تحریم‌های فلج کننده آمریکا، اقتصاد ایران را از پای انداخته است و ایران برای نجات خود از این مخمصه می‌کوشد راه‌های دیگری بیابد. روزانه 22 میلیون لیتر بنزین از ایران قاچاق شده و در بازارهای دیگر فروخته می‌شود. علاوه بر این و به گزارش بلومبرگ روزانه 2 تا 3 میلیون دلار نقد از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود تا شاید اندکی از دردهای اقتصاد ایران را التیام بخشد.

9- چین بخش بزرگی از اقتصاد ایران را در اختیار دارد. 25.6 درصد واردات ایران از چین است و 19.7 درصد صادرات ایران نیز به مقصد چین انجام می‌شود. به گزارش وبگاه «بیزنیس‌دی» علیرغم تحریم‌های آمریکا، چین اعلام کرد که وارداتش از ایران را نمی‌کاهد.

10- به گزارش «ای بی سی» قیمت موارد خوراکی در ایران به دلیل بالا رفتن نرخ تورم، به سرعت رو به گرانی نهاده است. قیمت گوشت گاو و مرغ در سال 2018 بیش از 57 درصد افزایش یافته و قیمت سبزیجات نیز در این دوره 47 درصد بیشتر شده است. قیمت شیر، پنیر و تخم مرغ نیز 37 درصد گران‌تر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید