کماندار تیم معلولان ایران به کشورش بازنگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رییس انجمن تیروکمان معلولان ایران درباره کماندار ایرانی که پس از پایان مسابقات جهانی هلند به کشورش بازنگشت اعلام کرد این ورزشکار با هماهنگی سرپرست تیم خواست تا همراه برادرش بیرون ناهار بخورد و پس از آن به هتل بازگردد اما دیگر بازنگشت.

هر چند هنوز این کماندار از تصمیمش برای پناهندگی به صراحت سخن نگفته اما مهاجرت ورزشکاران ایرانی در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است. به اعتقاد تحلیلگران، مشکلات بودجه فدراسیون‌ها و حل نشدن برخی منازعات سیاسی از مهمترین دلایل این مهاجرت‌ها به شمار می‌رود.

مجید کهتری، چهارشنبه 22 خرداد 1398 (12 ژوئن 2019) درباره جزئیات برنگشتن کماندار ایران از مسابقات جهانی هلند، به خبرگزاری ایسنا گفت: «پوریا جلالی پور کماندار ریکرو معلولان برای نخستین بار نبود که به تورنمنت برون مرزی اعزام می‌شد و پیش از این نیز در تورنمنت‌های مختلفی شرکت کرده بود».

رئیس انجمن تیروکمان معلولان ایران با اشاره به حضور برادر پوریا جلالی پور که مقیم بلژیک است، در مسابقات، بیان کرد: «متأسفانه پوریا به خاطر استرس بالا بازی آخرش را واگذار کرده بود و شرایط روحی خوبی نداشت و به خاطر اینکه نتوانسته بود در میکس ریکرو روی سکو قرار بگیرد گریه می‌کرد و برادرش او را دلداری می‌داد. چون فردای آن روز قرار بود به ایران بازگردیم به کمانداران گفتم وسایل و تجهیزات خود را زودتر جمع کنند. بعد از پایان مسابقات پوریا با هماهنگی که با امید نجاری سرپرست تیم انجام داده بود، خواست همراه برادرش چون ناهار نخورده بود بیرون برود و بعد از ناهار به هتل بازگردد».

اگرچه مهاجرت این کماندار هنوز قطعی نشده اما به دلیل ازدیاد این نوع مهاجرت بین ورزشکاران ایرانی، حدود سه سال پیش، علی اصغر یوسف نژاد، نماینده و عضو کمیسیون ورزش مجلس ایران، خروج ورزشکاران ایرانی را همانند مساله فرار مغزها توصیف و آن را برای این کشور دارای تبعات بد بسیاری دانست.

کهتری با تاکید بر عدم بازگشت جلالی‌پور به هتل در زمان تعیین شده گفت: حتی پلیس محلی و سفارت ایران در هلند را نیز در جریان گذاشتیم و پلیس فردای آن روز به ما زنگ زد و گفت آدرس منزل برادرش را پیدا کرده و طی صحبتی که با پوریا داشتند وی به آنها گفته بود به مدت یک ماه ویزا دارد و می‌خواهد چند روزی را پیش برادرش بماند و سپس به ایران بازگردد.

او ابراز امیدواری کرد که جلالی‌پور بعد از چند روز اقامت در بلژیک به کشور بازگردد.

رییس انجمن تیروکمان معلولان ایران از اقامت مادر این ورزشکار در ایران خبر داد و به نقل از مادر این ورزشکار تاکید کرد که این کماندار قرار نبوده در اروپا بماند و قصد بازگشت به ایران داشت.

روزنامه قانون، سال گذشته با انتشار گزارشی از تصمیم ورزشکاران رشته‌های مختلف برای مهاجرت در آینده‌ای نه چندان دور خبر داد. بر اساس این گزارش، مهاجرت نخبه‌های علمی و فرهنگی نیز تسریع پیدا کرده و به نظر در آینده‌ای نه چندان دور، ایران کشوری تهی از نخبه‌های ورزشی، فرهنگی و علمی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، تحقیقات بیشتر در این زمینه نشان می‌دهد برخی از چهره‌های داوری، یک پیشکسوت والیبال، یک تکواندوکار معروف و چند فوتبالیست نیز تصمیم خود را برای سکونت در کانادا گرفته‌اند و با توجه به شرایط اقتصادی ایران، قصد دارند کشور دیگری را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کنند، نام چند ورزشکار معروف و مدال‌آور نیز در بین این افراد قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید