حکم اعدام یک مترجم زن در ایران بدلیل عضویت در جنبش «اکنکار»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وکیل شیرمحمدعلی، وبلاگ نویس 21 ساله که دیروز در زندان فشافویه به قتل رسید، از وضعیت یکی دیگر از موکلان خود که یک مترجم 53 ساله به نام مرجان داوری است اظهار نگرانی کرد.

به گفته این وکیل، اتهام موکلش فساد فی‌الارض است و علیرغم ابهامات موجود، قاضی برایش حکم اعدام صادر کرده است.

جلسات دادگاه این مترجم، قبل از این در مهر و آذرماه سال 1395 در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی تشکیل شده بود. وی در بهمن‌ماه 1395 از زندان اوین به زندان شهری منتقل شد.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل این زندانی، چهارشنبه 22 خرداد 1398 (12 ژوئن 2019) با ابراز نگرانی از وضعیت این موکلش که در زندان قرچک به سر می‌برد به خبرگزاری ایرنا گفت: «موکلم در مؤسسه‌ای به نام راه معرفت به عنوان مترجم مشغول به کار بود که پرونده‌ای به اتهام فساد فی‌الارض برایش تشکیل می‌شود که علی‌رغم ابهامات موجود قاضی صلواتی حکم اعدام برای این پرونده صادر کرد».

وی اعلام کرد که پس از اعتراض، این حکم به شعبه 47 دیوان عالی رفت و این شعبه رأی را نقض کرد و دوباره به شعبه 24 فرستاد، با این حال باز رأی اعدام صادر شد.

مرجان داوری، دوم مهرماه 1394 در منزل پدری‌ در مهرشهر کرج بازداشت و به بند 209 وزارت اطلاعات منتقل شد، او بیش از سه ماه در انفرادی نگهداری شد و طی این مدت بدون دسترسی به وکیل و هیچ‌گونه مشاوره حقوقی بازجویی شد. داوری با پایان بازجویی در 13 دی‌ماه 1394 به بند عمومی زنان اوین منتقل شد.

وکیل مرجان داوری تاکید کرد که دوباره به حکم اعدام اعتراض کردند و بار دیگر پرونده به شعبه 47 دیوان عالی رفت و در این شعبه نظرشان همچنان بر نقص رأی اعدام بود. وی زمان بررسی این پرونده در هیأت عمومی دیوان عالی را حدود هفت ماه دانست.

عرفانیان از انتقال موکلش به زندان زنان قرچک ابراز نارضایتی کرد و شرایط این زندان را نامناسب توصیف کرد، تا حدی که زندانیان حتی از لحاظ تامین آب آشامیدنی هم با مشکل مواجه هستند.

پیش از این مادر مرجان داوری، به خبرگزاری هرانا از قرار تبرئه دخترش خبر داده بود اما با تغییر ناگهانی، حکم اعدام صادر شد. یکی از اتهامات مرجان داوری عضویت در جنبش نوپدید عرفانی «اکنکار» است.

پیشتر یکی از وکلای داوری به این خبرگزاری تاکید کرد که این حکم با اینکه مورد اعتراض قرار گرفته اما هنوز در دیوان‌عالی ایران تعیین شعبه نشده است.

رابطه نامشروع، اجتماع و تبانی علیه نظام، عضویت در جنبش نوپدید عرفانی اکنکار به دلیل ترجمه کتاب‌هایی که توسط داوری انجام شده، از جمله اتهاماتی است که در پرونده این مترجم موجود است.

گفتنی است، کریم زرگر، همسر سابق مرجان داوری دیگر متهم این پرونده بود که برای او حکم اعدام صادر و اجرا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید