توهین روزنامه سپاه پاسداران به وزیر خارجه آلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران ایران که دوشنبه 10 ژوئن در سفر به تهران با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرده بود، توهین کرده و او را «نازیست و صهیونیست» توصیف کرد.

تیتر نخست روزنامه جوان هم به سفر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به تهران اختصاص یافت و نوشته است: «توقع فاشیستی فرستاده اروپا».
در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، هایکو ماس تنش‌ها در خاورمیانه را «بسیار خطرناک و استثنایی» توصیف کرد.

او هشدار داد که این اوضاع «می‌تواند به تنش نظامی بیانجامد».

ماس که پس از گفت‌وگو با ظریف سخن می‌گفت، بر ضرورت «ادامه مذاکرات صریح با ایران» تاکید کرد.

او گفت: «ما می‌خواهیم به تعهدات‌مان با ایران پایبند بمانیم، اما نمی‌توانیم معجزه بیافرینیم».

از سویی ظریف گفت ایران با کشورهای اروپایی امضا کننده توافق هسته‌ای همکارخواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود که کشورش «مذاکرات صریح و جدی» برای نجات توافق هسته‌ای انجام داده است.

پیش از این عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه 10 ژوئن در کنفرانس خبری خود گفت که اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند تا درباره مسائل فرابرجامی ایران اظهار نظر کنند.

اشاره موسوی به نگرانی‎‌های غرب از فعالیت‌های ایران از جمله در زمینه موشکی و منطقه‌ای است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس موسوی درباره اظهار نگرانی برخی از مقامات اروپایی در ارتباط با فعالیت‌های غیرهسته‌ای ایران گفت: «مقامات کشورهای اروپایی در موقعیتی نیستند که درباره مسائل فرابرجامی ایران اظهار نگرانی کنند و یا شروطی را برای ایران تعیین کنند و از اقدامات ایران اظهار نگرانی کنند. این ایران است که نگران بی‌عملی آن‌ها در راستای اجرای تعهداتشان در برجام است».

برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ا‌یش را فراگیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

مقام‌های اروپایی نیز از اقدامات ایران در زمینه موشکی و منطقه‌ای، انتقاد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید