«نزار زکا به حزب‌الله لبنان تحویل داده خواهد شد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری فارس دوشنبه 10 ژوئن به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که نزار زکا شهروند لبنانی زندانی در ایران، تاساعتی دیگر به حزب‌الله لبنان تحویل داده خواهد شد.

بنا بر این گزارش این اقدام «صرفا بنابر درخواست و میانجی گری سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله انجام پذیرفته است و در این راستا هیچ گونه مذاکره‌ای در هیچ سطحی با فرد و دولتی انجام نشده و صرفا بنابر احترام و منزلت سیدحسن نصرالله برای نظام جمهوری اسلامی ایران این امر صورت پذیرفته است».

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که طی روزهای گذشته، خبرها از میانجی‌گری میشل عون برای آزادی نزار زکا حکایت داشت.

هفته گذشته وزارت امور خارجه لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر ایران در بیروت سه‌شنبه با وزیر خارجه لبنان تماس گرفته و به او اطلاع داده که ایران به درخواست میشل عون، رئیس جمهوری لبنان از همتای ایرانی خود درباره عفو نزار زاکا به مناسبت عید فطر پاسخ مثبت داده شده است.

بنا بر این اعلام، سفیر ایران به طرف لبنانی اطلاع داده که آماده است از هر هیأتی از سوی لبنان در هر زمان که بیروت مناسب بداند برای تحویل زاکا به آن هیات استقبال کند.

به گزارش روز دوشنبه گذشته خبرگزاری ایلنا به نقل از «نور نیوز»، میشل عون رییس جمهوری لبنان از مسئولین ایران خواسته است، «شهروند لبنانی که در خدمت سرویس جاسوسی امریکا بوده و پس از دستگیری، دوران محکومیت خود را در ایران سپری می کند»، آزاد شود.

ایلنا در ادامه افزود: «بر اساس اخبار دریافتی این درخواست به دلیل نقش و جایگاه تاثیرگذار رییس جمهور لبنان در حمایت و پشتیبانی از جریان مقاومت با نظر مثبت بررسی شده و به احتمال قوی بزودی اجرایی می‌شود».

نزار زکا شهروند لبنانی که از دسامبر 2015 در زندان اوین تهران به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب ایران به ده سال زندان و پرداخت 4 میلیون و 200 هزار دلار جریمه نقدی محکوم شد.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپس، گزارش داد جیسون پابلت وکیل آمریکایی نزار زکا، سه شنبه 20 سپتامبر 2016 در این باره گفت که حکم 60 صفحه‌ای نزار زکا، در دادگاهی غیر علنی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه 17 سپتامبر، با انتقاد از روند دادرسی نزار زکا اعلام کرد که تنها پیش از برگزاری دادگاه به صورت محدود موفق به ملاقات با وکیل مدافع خود شده و محاکمه‌اش تنها دو جلسه به طول انجامیده است.

به گفته عفو بین‌الملل، نزار ذکا به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم شده است.

آوریل 2016، نزار زکا که گرین کارت آمریکا را هم دارد، در پیامی صوتی، از مسئولان کشورش خواست او را از آن‌چه «ربوده شدن توسط نیروهای سپاه پاسداران» توصیف کرد، نجات دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید