ظریف: آمریکا توقع نداشته باشد با آغاز جنگ اقتصادی علیه ایران در امان بماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دوشنبه 10 ژوئن در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت آمریکا نمی‌تواند توقع داشته باشد علیه ایران جنگ اقتصادی به راه بیاندازد و خود در امان بماند.

اشاره ظریف به تحریم‌های سخت اقتصادی اعمال شده علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای (برجام) است.

ظریف در این کنفرانس خبری گفت: «گفتگوی بسیار خوبی با آقای ماس درباره نحوه کاهش تنش داشتیم، گفتگوهای منطقه‌‌ای پیشنهاد همیشگی ایران بوده و خوشحالیم که آقای ماس از آن حمایت می‌کند و ما همواره از گفت‌وگو با همسایگان‌مان استقبال می‌کنیم».

وزیر امور خارجه ایران به تنش‌های موجود در منطقه هم اشاره کرد و گفت: «اما تنش در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است».

او به سخنان دوناد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تحریم‌های اقتصادی علیه ایران هم اشاره کرد و گفت: «شخص آقای ترامپ اعلام کرده است که ما در جنگ اقتصادی علیه ایران هستیم. تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادی است، نمی‌شود توقع داشت که جنگ اقتصادی علیه مردم ایران ادامه داشته باشه و کسانی که این جنگ را راه‌ انداخته‌اند و یا از آن حمایت می‌کنند در امان باشند».

او تاکید کرد: «ما معتقدیم که آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند به این کاهش تنش کمک کنند و از ایفای نقش آنها در این زمینه استقبال می‌کنیم».

اشاره ظریف به تحریم‌های سخت اقتصادی آمریکا علیه ایران است که در پیر خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای با تهران اعمال شد.

این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید