ایران: اروپایی‌ها حق اظهارات فرابرجامی ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه 10 ژوئن در کنفرانس خبری خود گفت که اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند تا درباره مسائل فرابرجامی ایران اظهار نظر کنند.

اشاره موسوی به نگرانی‎‌های غرب از فعالیت‌های ایران از جمله در زمینه موشکی و منطقه‌ای است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس موسوی درباره اظهار نگرانی برخی از مقامات اروپایی در ارتباط با فعالیت‌های غیرهسته‌ای ایران گفت: «مقامات کشورهای اروپایی در موقعیتی نیستند که درباره مسائل فرابرجامی ایران اظهار نگرانی کنند و یا شروطی را برای ایران تعیین کنند و از اقدامات ایران اظهار نگرانی کنند. این ایران است که نگران بی‌عملی آن‌ها در راستای اجرای تعهداتشان در برجام است».

برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌اش را فراگیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

مقام‌های اروپایی نیز از اقدامات ایران در زمینه موشکی و منطقه‌ای، انتقاد می‌کنند.

درخواستی برای خرید اس 400 نداشته‌ایم

عباس موسوی در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد رد درخواست ایران از سوی روسیه برای خرید سامانه موشکی اس 400 گفت: «ما درخواستی از روسیه در این ارتباط نداشته‌ایم».

او همچنین با اشاره به ساز و کار مالی پیشنهاد شده از سوی اروپا گفت: «خیلی امیدی به اینستکس نبسته‌ایم».

وی همچنین گفت : «رئیس آلمانی اینستکس همراه با وزیر امور خارجه آلمان به ایران سفر کرده است».

اینستکس سازوکار مالی پیشنهاد شده از سوی اروپا برای ادامه تعامل با ایران در سایه تحریم بانکی و دلاری تهران از سوی ایالات متحده آمریکا است. با وجود انجام چندین دور مذاکرات اما تا کنون این ساز و کار به سرانجام نرسیده است.

مذاکره با آمریکا

موسوی درباره اظهارات وزیر امور خارجه قطر مبنی بر میانجی‌گری میان ایران و آمریکا گفت: «قطر به عنوان یکی از کشورهای منطقه نگرانی‌هایی داشتند که این نگرانی‌ها را با مقامات ایران در میان گذاشتند و ما نیز نظرات آن‌ها را شنیدیم. از طرف ما کشوری مأموریتی برای مذاکره ندارد و همان طور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم ما شنونده نظرات کشورهای دوست‌مان در ارتباط با مسائل منطقه هستیم که قطعاً نیز شامل این موضوع است».

او درباره اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی مبنی بر آمادگی برای مذکرات بدون پیش شرط با مقام‌های ایرانی گفت: «جمهوری اسلامی ایران اهمیتی بر این گونه لفاظی‌ها و حرکات زیگزاگی قائل نیست. آنچه را که ما می‌بینیم فشار حداکثری آمریکا و تروریسم اقتصادی این کشور علیه مردم ایران و همچنین جنگ روانی است که علیه ایران به راه انداختند. ما شاهد یک سیاست فریبکارانه از سوی آن‌ها هستیم. همزمان موضوع مذاکره را مطرح می‌کنند و از دیگر سو به فشار حداکثری خود علیه ایران ادامه می‌دهند. این گونه رفتارها برای ایران قابل قبول نیست و همان طور که پیش از این نیز گفته‌ایم برای ما عملکرد مهم است و ما براساس عملکردها تصمیم‌گیری می‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید