مشاور عالی رهبر ایران: رهبری مانع ادغام ارتش و سپاه توسط رفسنجانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دستیار و مشاور عالی رهبر ایران در قوای نظامی، اعلام کرد که در سال 1367، همزمان با افزایش اختیارات رفسنجانی در فرماندهی جنگ، او تصمیم به ادغام ارتش و سپاه گرفت اما علی خامنه ای به محض گرفتن حکم رهبری، مانع این کار شد.

یحیی صفوی، شنبه 18 خرداد 1398 (8 ژوئن 2019) در گفت و گو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: «در سی‌ام بهمن ماه سال 1362، امام حکم فرماندهی جنگ را به آقای هاشمی رفسنجانی داد و از سال 62 تا پایان جنگ ایشان فرماندهی را عهده دار بود».

دستیار و مشاور عالی رهبر ایران در قوای نظامی افزود: «در 12 خرداد سال 67 هم حضرت امام حکم بسیار قوی‌تری را به مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی دادند که ایشان با آن حکم به دنبال ادغام ارتش و سپاه بود؛ جلسات فراوانی را نیز برگزار کرد و از آنجایی که آقای شیخ عبدالله نوری تجربه ادغام ژاندارمری، شهربانی و کمیته در یکدیگر و تشکیل نیروی انتظامی را داشت، مسئولیت ادغام ارتش و سپاه نیز از طرف آقای هاشمی به ایشان محول شده بود».

وی تصریح کرد: «در آن زمان حضرت آقا رئیس‌جمهور بودند و من نیز به عنوان قائم مقام فرمانده کل سپاه در بسیاری از این جلسات حضور داشتم؛ با رحلت حضرت امام و آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای چند روز بیشتر نگذشت که ایشان دستور دادند جلسات طرح ادغام ارتش و سپاه متوقف شود و فرمودند که من اعتقادی به ادغام ارتش و سپاه ندارم و ارتش و سپاه دو بازوی مسلح انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که باید به همین صورت باقی بمانند و طبق وظایف قانون اساسی با همکاری یکدیگر ادامه دهند».

بسیاری از تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند که هاشمی رفسنجانی در برخی تصمیمات مهم با علی خامنه ای در تقابل قرار گرفت که اوج آن مربوط به انتخابات سال 1388 بود، صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل ایران در مصاحبه با یورونیوز، اظهار کرد که رهبر ایران بی طرف نیست و بیشتر جانب بخش تندرو را دارد، در حالی که هاشمی رفسنجانی را به عنوان شخصیتی که اهل توازن، اعتدال، میانه‌روی و مصلحت‌اندیشی است توصیف کرد.

از سوی دیگر، صفوی تصمیم رهبر ایران را راهبردی دانست و توضیح داد: «ارتش و سپاه جایگاه بسیار ویژه‌ای در قانون اساسی دارند. چند ماده از قانون اساسی متعلق به ارتش و موادی از قانون اساسی نیز مربوط به سپاه است و جایگاه محکمی دارند. پس از آن حضرت آقا به ستاد کل نیروهای مسلح فرمان دادند تا با تشکیل جلساتی ماموریت‌های سپاه و ارتش از یکدیگر تفکیک شوند».

خامنه‌ای ستاد کل نیروهای مسلح را تقویت کرد

دستیار و مشاور عالی رهبر ایران در قوای نظامی، تعداد ارتشیان در این جلسات را حدود 10 تا 12 نفر و سپاهیان را شش نفر اعلام کرد که درباره تفکیک ماموریت‌های نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش و سپاه با یکدیگر بحث می‌کردند.

وی ماموریت دفاع و امنیت خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق را به عهده نیروی دریایی سپاه و ماموریت دریای عمان و دریای خزر را به عهده نیروی دریایی ارتش دانست و افزود: «در بخش زمینی هم سرزمین ایران بین نیروی زمینی ارتش و سپاه تقسیم شد و امنیت داخلی کلا به سپاه واگذار شده بود».

صفوی بخش دفاع هوایی در آن زمان را به طور کامل به عهده ارتش عنوان کرد.

وی همچنین اعلام کرد که برای ایجاد هماهنگی بین ارتش و سپاه، رهبر ایران، ستاد کل نیروهای مسلح را تقویت کرد که در حقیقت این ستاد هماهنگی بین نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع را بر عهده دارد.

گفتنی است، عنوان فرماندهی کل قوا که توسط روح الله خمینی به اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان جنگ داده شده بود، پس از درگذشت نخستین رهبر انقلاب ایران و با استعفای هاشمی رفسنجانی از این سمت به علی خامنه ای انتقال یافت.

در سال 1369 رهبر ایران، با ایجاد تغییراتی، سپاه پاسداران را مانند ارتش دارای درجه نظامی کرد و به برخی از اعضای آن درجاتی مانند فرماندهی و سرتیپی داد.

پس از جنگ نیز سپاه پاسداران دامنه نفوذ خود را در اقتصاد روز به روز گسترش داد در حالی که ارتش صرفا یک نیروی نظامی باقی ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید