نماینده مجلس ایران: گرانی ارز منشا داخلی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران با بیان اینکه بارها دولتمردان گفته‌اند می‌توانند قیمت ارز را به نرخ سال گذشته برگردانند اعلام کرد که دلیل افزایش قیمت ارز به شرایط داخلی مربوط است و بحث خارجی کمتر اهمیت دارد و حتی دولت می‌تواند این قیمت را کمتر هم کند.

ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، چهارشنبه 5 ژوئن 2019، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: «بانک مرکزی اخیراً اعلام کرده است اگر صادرکننده، ارز را به سامانه نیما و چرخه اقتصادی کشور بازنگرداند حساب‌های بانکی فرد یا افراد مسدود می‌شود و بر همین اساس مجازات‌هایی هم برای متخلفان در نظر گرفته‌اند.»

او اجرای این سیاست را باعث کاهش و تثبیت قیمت ارز در بازار دانست.

نماینده شهر فلاورجان در مجلس ایران، توضیح داد: برخی افرادی که صادرات داشته‌ و درآمدهای حاصل از آن را برای واردات برخی اجناس‌شان در نظر گرفته و کالای‌شان هم‌اکنون در گمرک وجود دارد دچار دردسر شده‌اند و حتی بانک مرکزی حساب‌های این افراد را هم مسدود کرده و گفته است باید درآمد حاصله را به سامانه نیما بازگردانید تا مواد و اجناس و کالاهایی که در گمرک وجود دارد ترخیص شود.

او دلیل افزایش قیمت ارز را مربوط به شرایط داخلی دانست و بحث خارجی را دارای کمترین تاثیر در این زمینه عنوان کرد.

موسوی لارگانی، یکی از دلایلی که کاهش قیمت ارز را مربوط به شرایط داخلی قلمداد می‌کند، اظهارنظر روحانی دانست که در دو مکان و زمان متفاوت بیان شد و طی آن روحانی اعلام کرد که دولت می‌تواند نرخ ارز را کاهش دهد که اولین اظهارنظر به گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری ایران با مردم پس از انتصاب همتی به رئیس کلی بانک مرکزی باز می‌گردد.

او تصریح کرد: «در آن گفت‌وگو آقای روحانی به نقل از آقای همتی اعلام کرد که عرضه ارز در سامانه نیما صورت می‌گیرد اما کسی آنها را خریداری نمی‌کند. اما من به دبیرکل بانک مرکزی اعلام کردم که بهتر است کمی قیمت ارز را کمتر کنید تا برای آن مشتری پیدا شود. لذا به صراحت می‌توانم بگویم که قیمت ارز منشأ خارجی ندارد.»

فشار به نمایندگان برای عدم طرح سوال از رئیس جمهوری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران،‌ از فشار مسئولین دولتی به نمایندگان مجلس برای پس گرفتن امضای‌شان برای طرح سوال از رئیس جمهور خبر داد.

او حضور رحسن روحانی در صحن علنی مجلس و طرح سؤال از او را توسط نمایندگان بدون هیچ تأثیری بر اقتصاد عنوان کرد.

موسوی لارگانی تصریح کرد: «روحانی در آن جلسه اعلام کرد من می‌توانم دستور دهم از هفته آینده ارز به قیمت سال قبل بازگردد و بر همین اساس این سؤال مطرح است که اگر قیمت ارز منشأ خارجی داشته و ناشی از خروج آمریکا از برجام است آیا با دستور آقای رئیس جمهور امکان بازگشت قیمت ارز به سال قبل وجود دارد؟»

این نماینده مجلس، با اشاره به کاهش و تثبیت قیمت ارز و افزایش قیمت مقطعی آن را ناشی از انتشار اخبار احتمال جنگ با آمریکا دانست و التهابات بازار ارز و طلا را ناشی از شایعات قلمداد کرد.

او، بازار و اقتصاد فعلی را بر سفره معیشت مردم دارای تاثیر بلافاصله دانست.

گفتنی است، روند نزولی قیمت دلار در بازار ایران که از نیمه های ماه می 2019 آغاز شده بود، پس از چند روز متوقف شد و بهای فروش هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران بار دیگر تا 14 هزار و 450 تومان افزایش یافت.

در حالی که عرضه ارز از سوی بانک مرکزی ایران، ادامه داشت، بهای فروش هر دلار در سامانه معاملات رسمی سِنا تا 13 هزار و 750 تومان کاهش یافته بود اما دوباره به میزان 200 تومان افزایش یافت.

همزمان نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران در مقایسه با مبادلات رسمی، 150 تومان افزایش یافت و به 14 هزار و 450 تومان رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید