ظریف خطاب به آمریکا: جنگ و مذاکرات سازگار نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران تحریم‌های آمریکا را «جنگ اقتصادی» توصیف کرد که غیر نظامیان را هدف قرار داده است؛ نظری در تضاد سخنان مسئولان آمریکایی که می‌گویند تحریم‌ها نیازهای انسانی همچون غذا، دارو، ابزارهای کشاورزی و پزشکی را مستثنی کرده است.

ایران همچنی تاکید کرد که پیش از لغو تحریم‌ها، نمی‌توان با ایالات متحده مذاکره کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه دوشنبه 3 ژوئن در توئیتی بار دیگر تحریم‌های آمریکا را «تروریسم اقتصادی علیه ایران» توصیف کرد که «غیرنظامیان بی‌گناه» را هدف قرار داده است.

او ادامه داد: «این جنگ اقتصادی ترامپ است، جنگ و مذاکرات-با پیش شرط یا بدون پیش‌شرط- سازگار نیستند».

این موضع ظریف پس از آن بیان می‌شود که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه 2 ژوئن گفته بود ایالات متحده آماده مذاکره با ایران درباره برنامه هسته‌ای‌اش، بدون پیش شرط است اما خواهان آن است تا ایران «همچون کشوری طبیعی» رفتار کند.

تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای در ماه مه 2018 رو به شدت گذاشت. این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

تنش میان دو طرف اخیرا پس از آن شدت گرفت که وزارت دفاع آمریکا، ارسال ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و تعدادی بمب‌افکن را به منظور مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران علیه نیروها یا منافع ایالات متحده و متحدانش، اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید