شورای نگهبان: لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی مشکل امنیتی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای نگهبان دلیل ایراد خود به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی را «مسایل و مشکلات امنیتی» در اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و در دادن پروانه اقامت به همسر زن اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، در نامه شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی که به امضای عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان رسیده، آمده‌است: »اعطای تابعیت به فرزندان، و دادن پروانه اقامت به همسر زنان ایرانی، می‌تواند با به بند 5 اصل 3 قانون اساسی مغایرت داشته باشد».

در این بند آمده است: «دولت جمهوری اسلامی باید از همه امکانات خود برای به گفته این اصل طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب استفاده کند». اکنون برای تصویب این قانون، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران باید اقدام به رفع اشکال گرفته شده از سوی شورای نگهبان کنند.

روز شنبه 1 ژوئن خبرگزاری تسنیم به نقل از عباسعلی کدخدایی گزارش داده بود که این مصوبه در «جلسات متعدد» شورای نگهبان از نظر مطابقت با شرع و قانون اساسی بررسی شد و این بررسی‌ها در نشست شنبه خرداد خاتمه یافت و کلیات مصوبه تائید شد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: «اعضای شورا موارد جزئی مربوط به موضوعات کیفری و امنیتی را نسبت به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی وارد کردند که پس از رفع ابهام توسط مجلس دوباره بررسی می‌شود».

کدخدایی درباره ایرادهای اعضای شورای نگهبان توصیح بیشتری نداد اما اعلام کرد که جمع‌بندی نظرات اعضا در قالب نامه‌ای به مجلس ارسال شده است.

لایحه‌ای که در مجلس تصویب شد در دولت حسن روحانی و به منظور اصلاح ماده 976 قانون مدنی ایران تهیه شده است. مطابق این ماده انتقال تابعیت ایرانی فقط از طریق پدر ممکن است.

ماه گذشته اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران به لایحه اصلاح «قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی» رای موافق دادند و این مصوبه برای بررسی به شورای نگهبان فرستاده شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید