.
.
.

رئیس بانک مرکزی ایران: مسیرهایی برای دریافت پول نفت پیدا کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس کل بانک مرکزی ایران با بیان اینکه در شرایط فعلی ثبات اقتصادی بیشتری در این کشور برقرار شده از یافتن مسیرها و روندهایی برای دریافت پول نفت خبر داد، اما درباره جزئیات آن توضیحی نداد.

پس از خروج آمریکا از برجام، این کشور اعلام کرد که قصد دارد صادرات نفت از ایران به سایر کشورها را به صفر برساند و این تصمیم را از تاریخ 2 می 2019 (12 اردیبهشت 1398) اجرایی کرد، اما رئیس کل بانک مرکزی ایران با بی اثر خواندن این اقدامات آمریکا، از یافتن راههایی برای دریافت پول نفت صحبت کرد، عبدالناصر همتی، جمعه 31 می 2019 (10 خرداد 1398)، در این باره به خبرگزاری تسنیم گفت: «آمریکا و متحدانش قرار بود سال گذشته ایران را به زانو درآورند که البته تمام تلاش هایشان بی نتیجه بود و امسال شرایط بهتری داریم و محکم در این مسیر ایستاده ایم و خوشبختانه در شرایط فعلی ثبات اقتصادی نیز برقرار شده است.»

او مهم‌ترین نشانه بی‌اثر بودن تلاش‌های آمریکا را آنچه «شعار دادن متحدان آمریکا و اسرائیل علیه ایران در مکه مکرمه در روز قدس» نامید قلمداد کرد.

همزمان با اظهارات رئیس بانک مرکزی ایران، پادشاهی عربی سعودی، اجلاس فوق العاده سران کشورهای عضو اتحادیه عرب را به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز، برگزار کرد. در پایان این اجلاس، بیانیه‌ای علیه ایران صادر شد که در آن نقش جمهوری اسلامی در اخلال در منطقه و حمایت از حوثی‌های یمن محکوم شد.

همتی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکا درباره وارد کردن حداکثر فشار بر ایران و کاهش فروش نفت این کشور، بیان کرد: «ما مسیرها و روندهایی را برای دریافت درآمدهایمان پیدا کردیم که هیچ یک از این کارها نمی‌تواند بر آن اثرگذار باشد. پیغام ها و رفتار فعلی آمریکا نشان از شکست تلاش هایش دارد و به امید خداوند به زودی شاهد پیروزی مردم ایران خواهیم بود.»

در همین حال خبرگزاری رویترز اعلام کرد، صادرات نفت خام ایران در نیمه اول ماه آوریل 2019 (اواخر فروردین ماه 1398)، به زیر یک میلیون بشکه کاهش یافته است و روند نزولی صادرات نفت ایران از سال 1397، با رشد منفی اقتصاد، ادامه صعود نرخ ارز و تورم همراه شده است.

از سوی دیگر، مطابق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین ماه سال 1398 به 51.4 درصد بالغ شده و در مقایسه با فروردین ماه سال 1397، متوسط قیمت اقلام خوراکی بیش از 85 درصد افزایش یافته است.

بدین ترتیب تورم نقطه به نقطه اقتصاد ایران به بالاترین حد طی 24 سال گذشته رسیده است.