.
.
.

جزئیات کشف شبکه‌ای ایرانی «برای گمراه کردن افکار عمومی» در فیس‌بوک و توییتر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر سه‌شنبه 28 مه از بستن حساب‌هایی کاربری خبر دادند که در «کمپین تبلیغاتی ایرانی در شبکه‌های اجتماعی برای گمراه کردن افکار عمومی از راه جعل عنواین شخصیت‌ها، موسسه‌های رسانه‌ای و سیاستمداران» مشارکت داشتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فیس‌بوک 51 حساب کاربری، 37 صفحه، 7 گروه و 2 حساب کاربری در اینستاگرام را پس از دریافت اطلاعاتی از شرکت امنیت سایبری «فایر آی» و تحقیق درباره این اطلاعات بست.

این خبر را ناتانیال گلیچر رئیس سیاست‌‎های امنیت سایبری در سایت فیس‌بوک اعلام کرد.

از سویی خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد اوایل ماه مه، شبکه‌ای از 2800 حساب کاربری جعلی را پیش از آن‌که از نتایج تحقیق «فای آی» مطلع باشد، حذف کرد.

سخنگوی توییتر گفت: «تحقیقات ما درباره این حساب‌های کاربری ادامه دارد». او از اظهار نظر درباره جزئیات، پیش از پایان تحقیقات خودداری کرد.

نامزدهای جمهوری‌خواه

برپایه اعلام شرکت «فایر آی» که مقرش در کالیفرنیا است، شبکه‌ای از حساب‌های کاربری به زبان انگلیسی در شبکه‌های اجتماعی کشف شده که عنوان شخصیت‌هایی متعدد را جعل کرده و برای تبلیغ منافع سیاسی ایران، فعالیت می‌کرد.

این شرکت در سایت خود افزود: «علاوه بر استفاده از عناوین شخصیت‌های آمریکایی توهمی که گاهی مواضع پیشرو و گاهی محافظه کار می‌گیرند، برخی حساب‌های کاربری به نام شخصیت‌های حقیقی ساخته شده که شامل نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات سال 2018 مجلس نمایندگان هم می‌شود».

بنا بر این اعلام، این شبکه، محتوای رسانه‌ای برخی رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی را هم باز نشر می‌کرده و بر فعالان رسانه‌ای برای پوشش موضوعات معین فشار می‌آورد.

این گزارش می‌افزاید که حساب‌های کاربری این شبکه، مصاحبه‌هایی سیاسی در ایالات متحده و بریتانیا نیز ترتیب داده است.
به گفته «فایر آی»، هنوز مشخص نیست آیا این شبکه بخشی از کمپین ایرانی فراگیر برای تاثیر بر افکار عمومی باشد که سال گذشته کشف شد.

شخصیت‌هایی در خاورمیانه

از سویی گلیچر گفت: «افرادی که در پس این فعالیت هستند، از پایگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی دیگری نیز استفاده کرده و مردم را درباره هویت و فعالیت‌شان گمراه کردند».

بنا بر اعلام فیس‌بوک، حساب‌های کاربری جعلی که مدعی شد از ایالات متحده یا اروپا اداره می‌شود، عناوین شخصیت‌ها و رسانه‌های موجود در خاورمیانه را هم جعل کرد.

گلیچر ادامه داد: «افرادی که در پس ازن فعلیت هستند، خود را به عنوان فعال رسانه‌ای یا افرادی دیگر معرفی کرده و تلاش کردند با سیاست سازان، خبرنگاران، شخصیت‌های آکادمیک و شخصیت‌های اپوزیسیون ایرانی خود را معرفی کنند».

این حساب‌های کاربری جعلی موضوعاتی با زبان‌های انگلیسی و عربی منتشر می‌کردند.