.
.
.

پلیس ایران: نیروی انتظامی با بی حجابی برخورد می کند نه بدحجابی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا، در واکنش به مقاله ای که برخورد نیروی انتظامی با مسئله حجاب را مورد انتقاد قرار داده بود، اعلام کرد که امروز نیروی انتظامی نه با بدحجابی بلکه با بی حجابی برخورد می کند.

قانون حجاب اجباری در ایران، از لحظه تصویب تاکنون همواره مورد انتقاد قرار گرفته است، در آخرین واکنش به این موضوع، انتشار مقاله ای به قلم عباس عبدی است که امروز پلیس ایران به آن واکنش نشان داد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه شنبه 28 می 2019، سلیمان ملک زاده درباره انتشار مقاله ای در رسانه ها با عنوان «قانون حجاب را کامل اجرا کنید، اگر می توانید» به قلم عباس عبدی، گفت: در خبر منتشر شده به تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی اشاره و نوشته شده که این تبصره مربوط به حجاب شرعی است که ربطی به داشتن و نداشتن روسری ندارد بر اساس آن بیرون بودن مو نیز اشکال دارد برای دختران 9 سال و بیشتر هم باید اجرا شود اگر می توانید اجرا کنید و اگر نمی توان اجرا کرد پس اصلاح کنید .... این در حالی است که در تبصره ماده 638، قانون گذار به طور واضح جرم انگاری و عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از 10 روز تا دو ماه و یا از 50 هزار تا 500 هزار ریال جزای نقدی محکوم شوند.

وی، شرایط مجرم و تصمیم محاکم قضایی را در مجازات نهایی مجرم تعیین کننده دانست.

ملک زاده در ادامه بیان کرد: امروز نیروی انتظامی نه با بدحجابی بلکه با بی حجابی برخورد می کند.

آخرین مورد از برخورد نیروی انتظامی با بدحجابی و نه بی حجابی، می توان به تجمع دانشجویان دانشگاه تهران طی روزهای اخیر اشاره کرد، آنها به افزایش محدودیت های پوششی و حضور گشت ارشاد در محوطه این دانشگاه، اعتراض کردند که با برخورد فیزکی و بازداشت به آنها پاسخ داده شد.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا، درباره طرح ناظر در برخورد با بی حجابی در وسایل نقلیه توضیح داد: چنانچه رانندگان یا سرنشینان یک خودرو کشف حجاب کرده باشند، در ابتدا برای آن ها پیامک ارسال می شود تا به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند. پس از مراجعه افراد ما موظف به بررسی هستیم چرا که ممکن است فرد تعمدا چنین کاری نکرده باشد اما در برخی مواقع فرد متجری به این موضوع است؛ این امر در حال حاضر توسط پلیس انجام و پیگیری می شود و تعهدات لازم را از افراد می گیرد و در صورت تکرار، فرد برای تصمیم گیری به مراجع قضایی معرفی می شود.

ملک زاده، دادن تذکر به برخی زنان که بدون حجاب در معابر و مکان های عمومی ظاهر می شوند را اولین مرحله از امر به معروف و نهی از منکر دانست و راهنمایی و ارشاد این زنان را مرحله دوم برای کنترل این امر عنوان کرد.
وی اعلام کرد که اگر فرد پس از چند بار ارسال پیامک حجاب، به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نکند خودروی وی توقیف می شود.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا، با توصیف حجاب به عنوان یک رویکرد سیاسی برای دشمنان که فراتر از یک رفتار شخصی است، نیروی انتظامی را عاملی دانست که در چارچوب و با مجوز قانونی و اختیارات اخذ شده برای این موضوع اقدام می کند.

وی از برخورد قطعی گشت ارشاد در سطح جامعه با زنانی که در معابر عمومی بی حجاب می شوند، خبر داد.
جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا، اجرای طرح ناظر و مقابله با افرادی که در خودروها کشف حجاب می کنند را باعث کاهش چشمگیر بی حجابی عنوان کرد.

گفتنی است، عباس عبدی به تازگی مقاله ای را منتشر کرد که در آن با انتقاد از عملکرد نیروی انتظامی در برخورد با زنانی که مشکل حجاب دارند، این برخوردها را بی ثمر عنوان کرد.

وی روال کنونی برخورد نیروی انتظامی با زنانی که قانون حجاب را رعایت نمی کنند بی نتیجه دانست و خواستار عدم پافشاری بر این موضوع یا اصلاح آن شد.