.
.
.

نجفی در دادسرا.. آیا میترا استاد «پرستو» بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک روز پس از قتل میترا استاد همسر دوم محمد علی نجفی شهردار اسبق تهران، گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره دلیل این قتل مطرح شده به ویژه این‌که نجفی بخ قتل اعتراف کرده و در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد.

پرونده قتل میترا استاد یکی از عجیب‌ترین پرونده‌های قتل در ایران است. برای نخستین بار دوربین صدا و سیمای ایران در اداره آگاهی حضور می‌یابد و به نجفی که متهم اصلی است مصاحبه می‌کند. در این مصاحبه که از تلویزیون رسمی ایران پخش می‌شود، نجفی به قتل اعتراف می‌کند.
در هر حال صبح چهارشنبه 29 مه، محمد علی نجفی با لباس زندان در دادسرا حاضر شد. گزارش‌های مختلفی از انگیزه قتل تا کنون مخابره شده است.

نجفی در دادسرا با لباس زندان
نجفی در دادسرا با لباس زندان

برخی از گزارش‌ها، انگیزه قتل را «خیانت» عنوان کردند اما برخی دیگر، از همکاری همسر دوم نجفی با نهادهای امنیتی سخن گفتند، زنانی که در عرف ایران به آن‌ها «پرستو» گفته می‌شود.

خبرگزاری ایسنا بخشی‌هایی از سخنان نجفی را در دادسرا نقل کرده است. او گفته است: «یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم».

نجفی تاکید کرد: «اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است».

می‌خواستم بترسانمش

شهردار اسبق تهران که پیشتر عضو شورای شهر تهران و همچنین وزیر آموزش و پرورش ایران هم بود، همچنین گفته است: « ن به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش».
این اظهارات با سخنانی که نجفی در مصاحبه با صدا و سیما کرد، مطابقت دارد.

نجفی ادامه داد: «او تهدید ناموسی زیاد می‌کرد و یکی از اصلی‌ترین مسائل دعوای ما همین موضوع بوده است. هر وقت صحبت از طلاق می‌کردیم شروع به شکستن وسایل خانه می‌کرد و با کارد حمله می‌کرد».

او اظهار بیان کرد: «این اواخر گفتم من حاضرم هر چه دارم بدهم تا مهریه‌ات را پرداخت کنم اما می‌گفت می‌خواهم کاری کنم که از زندگی بیزار شوی».

شهردار اسبق تهران به رویدادهای پس از حادثه نیز پرداخت و گفت: «بعد از این حادثه به سر خاک پدر و پدربزرگم رفتم که خود را بکشم. ️زمانی که با خود فکر کردم به این نتیجه رسیدم که قانون راه بهتری است و تصمیم گرفتم که خود را معرفی کنم».

پیش از سایت «خبر آنلاین» به نقل از رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ نقل کرده که درخصوص نامه کشف شده در محل قتل میترا استاد که نجفی در آن به قتل اعتراف کرده، گفته بود: «در نامه نجفی مدعی شده بود که همسرش به او خیانت کرده و بارها خواستار طلاق از استاد در پس این خیانت بوده است ولی میترا استاد حاضر به جدایی حتی با مهریه مناسب نبود که در نهایت با ادامه ارتباط میترا استاد با فردی که نجفی مدعی به ارتباط آن‌ها بود، انگیزه این جنایت رقم خورده و در هایت با شلیک گلوله‌ها به پایان زندگی میترا استاد ختم شده است».

بنا بر این گزارش، رئیس نرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ افزوده است: «در صحنه جنایت گوشی تلفن همراه مقتوله پیدا نشد که احتمال این وجود داشت که نجفی هنگام خروج از محل جنایت گوشی را همراه خود برده باشد؛ ولی بعد از مراجعه ماموران به خانه دیگر که قصد بازداشت نجفی را داشتند با گوشی های میترا استاد در آن خانه مواجه شدند».

میترا استاد سه‌شنبه در خانه‌اش در سعادت آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد.