.
.
.

ظریف: فتوای خامنه‌ای مانع از اقدام ما برای ساخت اسلحه اتمی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که کشورش به دنبال ساخت اسلحه اتمی نیست و دلیل این جهت‌گیری را فتوای پیشین علی خامنه‌ای رهبر ایران دانست که ساخت سلاح اتمی را حرام اعلام کرده بود.

ظریف این اظهار نظر را دوشنبه 27 مه در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر بیان کرد. این توئیت در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته شد که صبح دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن گفته بود: «ما به دنبال تغییر نظام ایران نیستیم بلکه به دنبال تضمین‌هایی مبنی بر دست نیافتن ایران به اسلحه اتمی هستیم».

ترامپ همچنین از تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورش علیه ایران تمجید کرد و گفت این تحریم‌ها در مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای و تسلیحاتی ایران، تاثیر شایانی گذاشت.

ظریف اما در توئیت خود، تحریم‌های آمریکا را «تروریسم اقتصادی» توصیف کرد که اوضاع در منطقه را پر تنش می‌کند.

شایان ذکر است که تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای در ماه مه 2018 رو به شدت گذاشت. این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

ترامپ اما این توافق را «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

تنش میان دو طرف اخیرا پس از آن شدت گرفت که وزارت دفاع آمریکا، ارسال ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و تعدادی بمب‌افکن را به منظور مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران علیه نیروها یا منافع ایالات متحده و متحدانش، اعلام کرد.