.
.
.

ایران: بنای مذاکره با مقامات آمریکایی را نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس موسوی سه‌شنبه 28 مه در نخستین کنفرانس خبری خود با عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که جمهوری اسلامی بنای مذاکره با مقامات آمریکایی را ندارد.

عباس موسوی در این کنفرانس خبری، به سفرهای آغاز شده از سوی مقام‌های دیپلماتیک ایران از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و عباس عراقچی معاون سیاسی او در سفر به برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت: «وزیر امور خارجه سفرها و تحرکاتی را آغاز کرده که بیشتر منشا آسیایی و منطقه‌ای داشته است که می‌توان به سفرهای ایشان به سوریه، ترکمنستان، هند، چین، ژاپن و... اشاره کرد».

او ادامه داد: «این سفرها در راستای منافع ملی ایران صورت گرفته و به زودی با همسایگان شمالی هم تحرکات دیپلماتیک آغاز می‌شود که در سطوح مختلف از جمله وزرا و حتی رییس جمهوری انجام می‌شود که پس از نهایی شدن، اطلاع‌رسانی خواهد شد».

مهم تغییر رویکرد آمریکا است

عباس موسوی به سخنان اخیر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد و گفت: « جمهوری اسلامی چندان به سخنان و لفاظی‌ها توجه ندارد. مهم این است که تغییر لحن به تغییر رویکرد و رفتار منجر شود. ما براساس آنچه مشاهده می‌کنیم و آثاری که بر ما و منطقه مترتب است، تصمیم‌گیری‌ می‌کنیم. سردرگمی در دولت آمریکا مشاهده هم می‌شود ولی تغییر رویکرد برای ما اهمیت دارد».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 27 مه در کنفرانس خبری مشترک با شنزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در توکیو تاکید کرده بود که ایالات متحده «برای تغییر نظام» در ایران تلاش نمی‌کند.

ترامپ افزود بر این باور است که ایران خواهان توافق با آمریکا است و «این مساله مورد انتظار است».

رئیس‌جمهوری آمریکا در این کنفرانس خبری گفت: «ما برای تغییر نظام در ایران تلاش نمی‌کنیم. ما از آن‌ها می‌خواهیم آزمایش‌های هسته‌ای‌شان را متوقف کنند».

او ادامه داد که ایران «رفتارهای غیر قابل قبول بسیاری در خاورمیانه دارد».

شروط ایران برای مذاکره با آمریکا

موسوی درباره شروط ایران برای مذاکره با آمریکا نیز گفت: «فعلا مذاکره‌ای با دولت ایالات متحده نداریم و مبنای هم ما بر این بوده که آنها با احترام به توافقات بین‌المللی می‌توانند برگردند. آن‌ها در برجام بودند اما با خروج غیرقانونی از توافق هسته‌ای، این موضوع شکسته شد بنابراین چشم‌اندازی برای مذاکره نمی‌بینیم. با این حال باید منتظر تحولات ماند و شرایط را دید».

تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای در ماه مه 2018 رو به شدت گذاشت. این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

ترامپ اما این توافق را «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

تنش میان دو طرف اخیرا پس از آن شدت گرفت که وزارت دفاع آمریکا، ارسال ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و تعدادی بمب‌افکن را به منظور مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران علیه نیروها یا منافع ایالات متحده و متحدانش، اعلام کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره دیدار ظریف با یک سناتور آمریکایی و انجام مذاکره با وی گفت: «صرف دیدار و گفت‌وگو به معنای مذاکره نیست. دیدار با مذاکره متفاوت است. ضمن این که ما مقامات کنگره را مقام دولتی تلقی نمی‌کنیم و آنها نیز مجوز مذاکره و توافق ندارند».

او تاکید کرد: «جمهوری اسلامی هم بنای مذاکره با مقامات آمریکایی را ندارد ولی برای گفت‌وگو با نخبگان سیاسی، مقامات سیاسی سابق و... منعی وجود ندارد».