.
.
.

اتحادیه صنف مشاوران املاک: 98درصد مستاجران ایرانی نمی‌توانند اجاره بها پرداخت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک، 98 درصد از مستاجران را مربوط به دهک های پایین و متوسط جامعه و از کارمندان، کارگران و حقوق بگیران دانست که ظرفیت افزایش اجاره بها را ندارند.

افزایش نجومی قیمت مسکن در ایران از سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد. همزمان با این تغییر، کمال الدین شهریاری، نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس، اعلام کرد که قیمت مسکن تازه به تعادل رسیده و پیش گویی کرده بود که روند گرانی در ماه های آتی هم ادامه خواهد داشت که به نظر می آید این امر محقق شده است.

حسام عقبایی، اتحادیه صنف مشاوران املاک نیز درباره افزایش قیمت اجاره بها، یکشنبه 5 خرداد 1398 (26 می 2019) به خبرگزاری ایرنا گفت: «این میزان افزایش نرخ اجاره بها کاذب است. یکی از عوامل تعیین کننده قیمت اجاره بها در تمام جهان قیمت مسکن است؛ تورم و عدم توازن بین عرضه و تقاضا و همینطور رشد جمعیت عوامل دیگری است که در کنار رشد قیمت مسکن روی افزایش قیمت اجاره بها موثر است».

وی، از افزایش مقدار اجاره بها در سالهای اخیر و ادامه این روند خبر داد.

عقبایی، قیمت مسکن را همراه با رشد صعودی دانست که باعث شد از دو سال پیش تا هم اکنون، بخش عمده ای از مستاجران از نقاط شمالی شهرهای بزرگ به نقاط میانی و از نقاط میانی به نقاط جنوب شهر مهاجرت کنند و حتی مستاجران جنوب شهر هم مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ شدند.

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک ادامه داد: رشد اجاره بها در سال 97 بیشتر از دو ماهه سال 98 بود و دلیل آن این بود که قیمت مسکن در سال 97 بیش از 100 درصد افزایش یافت و این توقع به صوررت منطقی برای مالکان به وجود آمد که اجاره بها افزایش یابد.

کمبود ساخت 800 هزار واحد مسکونی در سال

وی، نیاز سالیانه ایران به ساخت خانه های مسکونی را یک میلیون و 200 هزار واحد دانست در حالی که تولید مسکن در این کشور کمتر از 300 هزار واحد است که کمبود 800 هزار واحدی را در پی دارد.

عقبایی در ادامه توضیح داد: اگر بخواهیم قانون تبعیت از مالکیت را ملاک قرار دهیم باید بگوییم اجاره بها هم باید رشد داشته باشد؛ اما آیا درآمد مستاجران در حدی است که افزایش اجاره بها را پرداخت کنند؟ 98 درصد مستاجران ما دهک های پایین و متوسط جامعه و از کارمندان، کارگران و حقوق بگیران هستند که قرار است حقوق آنها 20 درصد افزایش یابد و این 20 درصد هم باید در سبد بهداشت و هم در سبد آموزش و... گنجانده شود.

وی، آمار ازدواج را یک میلیون و تولید مسکن را زیر 300 هزار واحد دانست که نشان از عدم تامین نیاز سالانه به مسکن است.

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک، سوداگری در بخش مسکن، نقش سیاست گذاریهای غلط پولی و بانکی را عاملی برای احتکار بازار مسکن عنوان کرد.

وی با انتقاد از ورود غیرقانونی بانک ها به حوزه ساخت و ساز و تولید مسکن، بیان کرد: بخش عمده ای از ساختمان های ساخته شده متعلق به بانک ها است که خالی مانده است و احتکار کرده اند و همه این موارد به کمک افزایش قیمت اجاره بها می آید.

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک، رشد قیمت اجاره بها را تا حد متعارفی، منطقی و آن را تابعی از رشد قیمت مسکن دانست.

وی، انتظار صاحبخانه ها از مستاجران برای افزایش اجاره بها به میزانی که قیمت مسکن افزایش یافته را غیرقابل تحقق و بیش از ظرفیت مستاجران عنوان کرد.

عقبایی، رشد قیمت مسکن را صد در صد دانست که اگر مطابق آن اجاره بها افزایش یابد، همه باید تهران را ترک کنند.

وی، اعلام کرد که ظرفیت افزایش اجاره بها در شهرهای بزرگ 20 درصد، در شهرهای متوسط بین 10 تا 15 درصد و در شهرهای کوچک به دلیل توازن بین عرضه و تقاضا، افزایش قیمت خیلی ضعیف است.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احسن علوی، عضو هیئت‌ رئیسه کمیسیون عمران مجلس ایران نیز، وضعیت بازار مسکن را نا به سامان توصیف کرد.

وی از وجود دو میلیون و هفتصد هزار خانه خالی در ایران که 450 هزار واحد آن در تهران است، خبر داد.

نماینده مردم سنندج در مجلس با تاکید بر اینکه دولت نباید اجازه دهد بازار مسکن در اختیار دلالان و سفته‌بازان قرار گیرد، عدم کنترل دولت بر بازار مسکن را باعث سیطره دلالان بر بنگاه‌های معاملات ملکی و افزایش قیمت‌ها عنوان کرد.