.
.
.

جان بولتون: حملات ایران و شبه‌نظامی وابسته به آن در منطقه «نگران کننده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا جمعه 24 ماه مه تاکید کرد که حملات اخیر ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در منطقه خاورمیانه «نگران کننده» است.

به گزارش خبرگزاری‌ها بولتون گفت حملات اخیر به نفت‌کش‌ها، ایستگاه پمپاژ نفت و عراق و سعودی از اقدامات نگران کننده ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در منطقه است.

ارتش آمریکا روز جمعه اعلام کرد که سپاه پاسداران ایران مستقیما مسئول حمله به تانکرهای نفکش در آب‌های اقتصادی امارات است.

خبرگزاری رویترز با مخابره این گزارش افزود که ارتش آمریکا بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی اشاره به «حملاتی» از سوی ایران دارد که در ارتباط با تهدیدها در سراسر منطقه است.

ادمیرال مایکل گیلدای رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا روز جمعه، گفت «ما سپاه پاسداران را مسئول حمله به چهار نفتکش در بندر الفجیره و پرتاب راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد می‌دانیم.»

او افزود «وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به این نتیجه رسیده که بمب‌های چسبنده به کار گرفته شده در این حملات متعلق به سپاه پاسداران است.»

رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا از ارایه جزئیات بیشتری درباره چگونگی دست‌یابی به این اطلاعات از سوی پنتاگون خودداری کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا جمعه پیش‌ از این از موافقتش با طرح اعزام 1500 تن از سربازان آمریکایی اضافی به منطقه خاورمیانه خبر داده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که ارسال این سربازان تازه‌نفس یک «اقدام پیشگیرانه» است و حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه با هدف محافظت [از نیروها و منافع آمریکا] انجام می‌شود و این گروه از سربازان یک گروه «نسبتا کوچک» هستند.

مقامات آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفتند که این موضوع پس از برگزاری یک نشست در کاخ سفید برای بررسی پیشنهادات پنتاگون در زمینه تقویت حضور آمریکا در خاورمیانه، به سنای آمریکا اطلاع داده شد.

براساس نسخه‌ای از این اعلامیه که به دست آسوشیتدپرس رسیده، تعداد این نیروهای اضافی به حدود 1500 نفر می‌رسد و در هفته‌های آینده در منطقه مستقر خواهند شد و ماموریت اصلی آنها دفاعی خواهد بود.

بر همین اساس حمایت از نیروهای آمریکایی موجود در منطقه و تضمین آزادی عبور و مرور دریایی از جمله ماموریت‌های این گروه جدید از سربازان خواهد بود.

چهار کشتی باری تجاری غیرنظامی با مالکیت کشورهای مختلف روز یکشنبه گذشته در آب‌های سرزمینی امارات متحده عربی و به سوی ساحل شرقی آن در نزدیکی امارت الفجیره و در نزدیکی آب‌های سرزمینی و آب‌های تجاری امارات هدف اقدامات خرابکارانه قرار گرفتند.

وزارت خارجه امارات متحده عربی در بیانیه‌ای اعلام کرد طرف‌های ذیربط اقدام به اتخاذ تدابیر لازم کردند و تحقیقات درباره شرایط وقوع حادثه با همکاری بین طرف‌های محلی و بین‌المللی ادامه دارد و طرف‌های ذیربط پس از پایان تحقیقات نتایج آن را به مقامات ذیصلاح گزارش خواهند داد.

وزارت خارجه امارات گفت که اقدامات خرابکارانه باعث تلفات انسانی یا مجروحیت کسی نشده است و همچنین هیچ گونه مواد مضر یا سوختی از این کشتی‌ها در دریا نشت نکرده است.

پیش از این سه مقام آمریکایی گفتند که ارزیابی‌ آمریکا نشان می‌دهد که «به احتمال بسیار زیاد» ایران در پس حملات به کشتی‌ها در الفجیره و در آب‌های تجاری امارات است.

شبکه آمریکایی NBC News به نقل از یکی از این مسئولان آمریکایی مطلع از نتایج تحقیقات گزارش داد ایالات متحده آمریکا دلایلی در دست دارد از جمله عکس‌هایی از خسارت‌ها و دلایل جنائی که نشان از ارتباط ایران یا گروه‌های وابسته به آن با حملات روز یکشنبه گذشته دارد.

این مسئولان آمریکایی گفتند که این 4 کشتی با بمب‌هایی هدف حملات خرابکارانه قرار گرفتند.