.
.
.

معاون اول قوه قضائیه ایران: دشمن به دنبال کنار زدن روسری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون اول قوه قضائیه ایران، مقاومت‌های مدنی شهروندان ایرانی برای کسب آزادی به ویژه مبارزه با حجاب اجباری را به عنوان تلاش دشمن برای رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه توصیف و اعلام کرد که دشمن با آموزش مأموران خودش، به دنبال هنجارشکنی در جامعه و کنار زدن روسری است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 22 می 2019، غلامحسین محسنی اژه‌ای در آئین معارفه رئیس جدید دادگستری کل استان هرمزگان، گفت: امروز ما مشکل و ناراحتی داریم اما دشمن مشکلاتش و ناراحتی‌اش از ما بیشتر است.

وی از برنامه ریزی آمریکا با میلیون‌ها دلار طی ماه‌های اخیر سخن گفت و هدف آن را نشان دادن چهره مثبت از آمریکا دانست تا نفرت مردم ایران را از خود بکاهد.

محسنی اژه‌ای، هدف آمریکا را کاهش اعتماد و ایمان دینی مردم عنوان کرد.

معاون اول قوه قضائیه ایران، استفاده بی‌نهایت از فضای مجازی و قبح شکنی را از مهم‌ترین برنامه‌های کشورهایی دانست که با ایران دشمنی دارند و هدف آنها را رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه، هنجارشکنی و کنار زدن روسری از طریق آموزش مأموران خودشان عنوان کرد.

وی از جا افتادن این تغییرات در جامعه ابراز تاسف کرد و با اشاره به بخشی از مبارزات مدنی زنان مخالف حجاب در ایران از جمله فیلمبرداری از کسانی که با بی حجاب شدن آنها برخورد می کنند، گفت: «چرا از انجام امربه‌معروف و نهی از منکر می‌ترسیم، چرا از پخش این موضوع در شبکه‌های بیگانه و معاند می‌هراسیم، چرا ما از کسانی که به دنبال قانون‌گریزی و بی‌عفتی هستند، فیلم نمی‌گیریم و برای مقامات قضائی نمی‌فرستیم».

محسنی اژه‌ای، با اشاره به فشار اقتصادی بر مردم آن را ابزار دشمن دانست و از همه مدیران نظام، قوه قضائیه، مقننه و مجریه خواست تا با این فشار اقتصادی مقابله کنند.

وی با اشاره به اعتراضات به دور زدن تحریم ها تصریح کرد: به ‌طور حتم تحریم را دور می‌زنیم و برای ادامه زندگی عزتمندانه خود تلاش می‌کنیم، تا زمانی که این‌چنین اقدامات ظالمانه‌ای وجود داشته باشد ما تحریم‌ها را دور خواهیم زد.

مبارزه با حجاب اجباری در ایران با به کارگیری فضای مجازی، گسترده تر از قبل شده است، کمپین هایی نیز در این زمینه تشکیل شده و زنان را دعوت به مبارزه مدنی با حجاب اجباری می کنند که از اوائل پیروزی انقلاب ایران در سال 1979 تبدیل به قانون و برای عدم رعایت آن مجازات حبس و جزای نقدی تعیین شد.

در آخرین نمونه برجسته از این مبارزات می توان به کمپین دختران خیابان انقلاب اشاره کرد که در آن دختران و زنان به نشانه اعتراض به حجاب اجباری در ایران با حرکتی نمادین روسری خود را در خیابان از سر برمی‌داشتند. مردان نیز گاه با تکان ‌دادن روسری یا حمل پلاکارد از این حرکت حمایت کرده‌اند.

ویدا موحد به عنوان آغازگر این کمپین و معروف به دختر خیابان انقلاب، در تقاطع خیابان انقلاب اسلامی و خیابان وصال شیرازی تهران، در حرکتی نمادین روسری سفید رنگی را بر سر چوبی قرار داد و در اعتراض به حجاب اجباری آن را تکان داد.