.
.
.

فلاحت ‌پیشه: به هیچ‌وجه وارد هیچ‌گونه جنگی نمی‌شویم.. نه مستقیم نه نیابتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ایران «به هیچ وجه» وارد هیچ‌گونه جنگی نخواهد شد، افزود هیچ گروهی نمی‌تواند بگوید از جانب ایران وارد جنگ نیابتی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، فلاحت‌پیشه چهارشنبه 22 مه در پاسخ به سوالی مبنی بی این‌که «برخی‌ها عنوان می‌کنند ایران خود را درگیر جنگ با ایالات متحده نخواهد کرد اما در صورت تحرکات بیشتر از سوی این کشور وارد یک جنگ نیابتی می‌شود» گفت: «به هیچ وجه وارد هیچ‎گونه جنگی نخواهیم شد».

ایران متهم است که برخی از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه را تجهیز کرده تا به نیابت از خود وارد جنگ شوند. حوثی‌ها در یمن، حزب‌الله در لبنان و برخی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی، از جمله این گروه‎ها هستند.

هفته گذشته دو ایستگاه پمپاژ نفت در سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت. حوثی‌ها مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفتند. ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن و مقام‌های سعودی می‌گویند که این اقدام با خواست سپاه پاسداران ایران صورت گرفته است.

فلاحت‌پیشه درباره سیاست ایران گفت: «عدم آغاز جنگ، سیاست جمهوری اسلامی ایران است و لذا در هرجایی هر اقدامی صورت گیرد، حتما جزء سیاست ما نیست».

او ادامه داد: «هیچ گروهی نمی‌تواند اعلام کند که از جانب ایران وارد «جنگ نیابتی» شده است».

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران گفت: «همان ‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند سیاست جمهوری اسلامی ایران نه جنگ است و نه مذاکره؛ اما آن‌چیزی که مسئولان ما باید دغدغه داشته باشند مدیریت تنش‌ها است».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که تنش‌ها میان واشینگتن و تهران تا جایی بالا رفته که آمریکا اقدام به ارسال یک ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‌افکن بی-52 برای مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران به منطقه فرستاده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 20 مه تاکید کرد چنانچه ایران تلاش کند علیه منافع ایالات متحده در خاورمیانه اقدام کند، با «نیرویی بزرگ» مواجه خواهد شد.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق سه‌شنبه 21 مه اعلام کرد که عراق هیئت‌هایی به واشینگتن و تهران برای کمک به کاهش تنش‌ها خواهد فرستاد.
پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) شامگاه سه‌شنبه 21 مه گفت که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به دنبال جنگ با ایران نیست بلکه می‌خواهد این کشور را مهار کند.

شاناهان گفت: «ما در آستانه جنگ نیستیم».

او همچنین از آن‌چه «خنثی کردن تهدیدهای ایران» نامید سخن گفت و افزود این دستاورد «در نتیجه حرکت نیروهای آمریکایی در هفته‌های اخیر حاصل شد که شامل استقرار ناوهواپیمابر و بمب‌افکن‌ها در آب‌های خلیج بود».