.
.
.

پاسخ شورای نگهبان به روحانی: در این دوره اختیارات بیشتری به رئیس‌جمهوری داده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی ایران در واکنش به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران که خواستار «اختیارات ویژه» برای به گفته او «شرایط جنگ اقتصادی» شده بود گفت که در این دوره اختیارات بیشتری به رئیس‌جمهوری تفویض شده است.

کدخدایی در توئیتی که چهارشنبه 22 مه منتشر کرد نوشت: «رؤسای جمهور ادوار مختلف، طبق قانون اساسی اختیارات وسیعی داشته اند، و در این دوره نیز اختیارات بیشتری متناسب با شرایط کشور تفویض شده است. آیا از ظرفیت این اختیارات گسترده برای حل مشکلات استفاده شده است؟»

روحانی دوشنبه در دیدار با جمعی از روحانیون، وضعیت کنونی ایران با مشابه شرایط دوره جنگ با عراق توصیف کرد و خواستار اختیاراتی ویژه همچون اختیاراتی که در آن به شورای عالی پشتیبانی جنگ داده شده بود، شد.

رئیس‌جمهوری ایران در این زمینه گفت: «در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. همانگونه که در جنگ اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم».

روحانی با بیان این‌که «مبادلات بانکی و فروش نفت در اثر اعمال تحریم‌های آمریکا مختل شده است» گفت: «خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم که باید در برابر آمریکا و تحریم بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات کشور وجود ندارد. بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم».