.
.
.

فلاحت پیشه: اروپایی‌ها به برجام آویزان هستند و توان حفظ آن را ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید که اروپایی‌ها به توافق هسته‌ای موسوم به برجام «آویزان» شده‌اند و توان حفظ آن را ندارند.

اشاره فلاحت پیشه به توافقی است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد؛ توافقی که آمریکا از آن خارج شد و تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال کرد.

فلاحت پیشیه سه‌شنبه 21 مه در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت: «اروپایی‌ها فقط به برجام آویزان شده اند و اقدامی برای حفظ آن نمی‌کنند و بعید است اینستکس را هم اجرایی کنند».

اینستکس ساز و کاری مالی است که با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اروپایی‌ها پیشنهاد راه اندازی آن را برای ادامه مبادلات اقتصادی و مالی با ایران ارائه دادتند. این ساز و کار اما تا کنون راه اندازی نشده است.

فلاحت پیشه با اشاره به آن‌چه «بد عهدی‌های اروپایی‌ها برای حفظ برجام» توصیف کرد، گفت: «اروپایی‌ها تاکنون نشان داده اند بازیگر مستقلی در تحولات نیستند و منتظرند بین ایران و آمریکا شرایط تازه ای شکل گیرد».

وی ادامه داد: »در واقع کشورهای اروپایی تا آن زمان صرفاً می‌خواهند به عنوان یک بازیگر باقی بمانند اما اقدامی در تحولات انجام نخواهند داد».

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: «کسانی که فکر می‌کنند اروپا باید برجام را نجات دهد، اشتباه می‌کنند چرا که اروپایی‌ها به برجام آویزان هستند و برجام را حفظ نکرده اند چرا که توان حفظ آن را ندارند».

فلاحت پیشه درباره احتمال اجرای «اینستکس» از سوی اروپایی‌ها گفت: «بعید می دانم نتیجه‌ای در این باره از سوی اروپا شکل گیرد».

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که تنش میان ایران و آمریکا بسیار بالا گرفته است. آمریکا برای حفظ منافع خود و متحدانش در برابر اقدام‌های احتمالی ایران، ناو هواپیمابر و بمب‌افکن‌های بی-52 در خلیج مستقر کردند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند در صدد به صفر رساندن صادرات نفت ایران هستند. برخی مقام‌های ایرانی هم تهدید به بستن تنگه هرمز کردند.